Drazí čtenáři, vítejte u dalšího vydání týdeníku, ve kterém se soustředíme na technologické novinky a business. Tentokrát se znovu podíváme na kauzu kolem společnosti OpenAI, která dělá ve světě velké vlny s výměnou vedení. Kromě jiného si ale ukážeme třeba boj Hong Kongu proti supervirům a třeba finanční data týkající se akce Black Friday. Pojďme na to.
Sam Altman se vrací na pozici CEO ve firmě OpenAI
V minulém týdeníku jsme se vám zmínili o propuštění hlavy společnosti OpenAI – Sama Altmana. Dokonce už byl zvolený i jeho nástupce, kterým byl spoluzakladatel streamovací platformy Twitch Emmett Shear. Jen pár dní poté se na světlo světa dostala zpráva, že bude Altman dosazen zpět do funkce. Co se tedy k čertu stalo?
Dá se to shrnout asi tak, že se proti rozhodnutí představenstva postavili fanoušci, investoři, ale také samotní zaměstnanci a klíčoví členové týmu. Do celé věci se samozřejmě připletly i jiné společnosti. Jeden z velkých hráčů byl například Microsoft, který nabídl dorovnání platu všem zaměstnancům, kteří by k nim přišli z OpenAI. Představenstvo se muselo vyrovnat také s rezignací na několika důležitých místech ve firmě.
V tomto okamžiku už bylo představenstvo v podstatě nalomené, přičemž posledním hřebíčkem do rakve tohoto rozhodnutí byla domluva o tom, že Sam Altman nastoupí do AI týmu v Microsoftu.
22. listopadu vyjednalo představenstvo s Altmanem dohodu o jeho návratu. V tuto chvíli je tedy situace stabilizována. Je zde každopádně krásně vidět to, jakou sílu dokáží mít zaměstnanci, kteří táhnout za jeden provaz.
Více na stránkách Cointelegraph.
Černý pátek přinesl nové rekordy v tržbách, globálně výnosy dosáhly na 70 miliard dolarů
Už jste někdy viděli ty typické známé záběry ze Spojených států amerických při akciích Black Friday? Vypadá to jako apokalypsa. Davy lidí běží, berou na co sáhnou, a dokonce občas vyfasují i nějaký ten loket nebo pěst. Na druhé straně je to ale celosvětově známá událost, která kamenným prodejnám a eshopům vynáší neskutečné obraty zboží.
Několik analytických týmů vydalo reporty týkající se právě Black Friday. Dle Adobe Analytics se za jediný pátek v amerických online obchodech vydělalo necelých 10 miliard dolarů. Za čtvrtek, což je takový přípravný den, se dosáhlo obratu 5,6 miliardy. Dohromady se tedy za tyto dva dny protočilo zboží za zhruba 16,2 miliardy dolarů v USA. Celosvětově je pak číslo na hodnotě 71 miliard dolarů.
Zajímavým údajem je procento obchodů, které byly provedené skrze mobilní telefon. To se dostalo až na 79 procent ze všech objednávek. Z absolutní množství produktů v online prodejích zaujaly 54 procent smartphony, v kamenných prodejnách pak tvořily necelých 10,5 procenta.
Více na stránkách Techcrunch.
Google Bard bude analyzovat YouTube videa a odpovídat na otázky o nich
S AI se roztrhl pytel. Není tak nic překvapivého, když se takový gigant jako Google pustí do své vlastní verze. Takzvaný Google Bard je AI chatbot. Novinka, kterou tato umělá inteligence dostala, je analýza YouTube videí, a to na poměrně pokročilé úrovni.
Ačkoliv Bard předtím již nějakou formu práce s videem uměl, jednalo se o spíše jednoduché rozdělení – třeba na vtipná videa. Co je tedy možné teď? Samotný Google uvádí příklad, kdy chcete najít videorecept na koláč, přičemž se chatbota můžete zeptat například na počet vajec v ukazovaném receptu.
Více na stránkách Techcrunch.
Google Meet již dokáže číst vaše gesta skrze kameru
Google Meet je jeden z hlavních procesorů pro videohovory dneška. Většina věcí je zde manuální, avšak zdá se, že se pokroky dějí i tady. Nová funkce, kterou bude možné využít, jsou gesta. Nová featura vám již dokáže vyčíst vaše pohyby přímo ze záznamu kamery. Prozatím umí zvednutí ruky, ale rozhodně není vyloučeno, že se průběžně přidají i další.
Více na stránkách Techcrunch.
Neuralink posbíral dalších 43 milionů ke svému financování
Dovedete si představit možnosti, které by se nám otevřely v případě, že bychom uměli sledovat a číst aktivitu v mozku? Lidé by dokázali ovládat robotické končetiny, mohli bychom mít na těle nové funkce – prostě takový cyberpunk. Víceméně o něco takového se snaží Neuralink, což je jedna z dceřiných společností Elona Muska.
Neuralink již v květnu získal zelenou k testování na lidech. Novinkou je pak financování, které dodalo do firmy dalších 43 milionů dolarů.
Více na stránkách Techcrunch.
Hong Kong bude používat AI v boji proti zneužívání antibiotik
Antibiotika byla převratný objev, který zachránil nespočet lidí. Bohužel se s nimi často plýtvá a zachází způsobem, které spěje k rozvoji odolných bakterií. Již dnes můžeme najít případy, kdy se jinak náchylné organismy staly odolnými vůči této látce.
Hong Kong se proti tomuto problému rozhodl bojovat moderní cestou – s pomocí AI. Jelikož je umělá inteligence skvělá v rozpoznávání vzorů, dokáže z velkého vzorku najít poměrně snadno případy, kdy byla administrace antibiotik zbytečná. Doktoři pak mohou snáze rozhodnout o jejich nepodání.
Více na stránkách Cointelegraph.