Drazí čtenáři, vítejte u našeho týdeníku ze světa technologií. Připravili jsme si pro vás mnoho novinek, které rozhodně stojí za pozornost. Společně se podíváme na firmu Meta, která možná na svých platformách zavede poplatky stejně jako X (Twitter). Dále skočíme do vod umělé inteligence, která zásadně pomáhá ve zdravotnictví. Ukážeme si i příběh, ve němž se dostala miliardová firma k bankrotu. Uvařte si čaj, pohodlně se posaďte a pojďme na to.

Facebook a Instagram spouští placené členství

Moderní historie sociálních sítí je plná platforem, které jsou pro uživatele zdarma. Zpoplatněna je jeho pozornost, za kterou si platí firmy ve spojitosti s reklamami. Teď se zdá, že se vítr obrací. Nejprve s nápadem přišla X (Twitter), která zavedla placené členství za jeden dolar ročně. Novinka se ale pravděpodobně rozšíří i na Facebook a Instagram.

Meta se rozhodla, že pro své zákazníky v Evropské Unii vytvoří placené členství. Za zhruba deset euro měsíčně budou mít uživatelé možnost odemknout prémiový účet, na kterém se jim nebudou zobrazovat cílené reklamy. Tato možnost nebude dostupná pro Velkou Británii a zpočátku bude otevřena pouze pro uživatele pod 18 let.

Cena by se také mohla měnit podle toho, jestli se bude za účet platit z počítače nebo telefonů. Jako důvod uvedla společnost Meta hlavně fakt, že je čím dál tím těžší dodržet podmínky stanovené Evropskou Unií, přičemž placené členství bez reklam by mohl být dostatečně dobrý  způsob, jak těmto pravidlům vyhovět.

Více na stránkách BBC.

Umělá inteligence rozpoznává nádory lépe než člověk #tech

Umělá inteligence je skvělá především v jedné věci – odhalování vzorů. Představte si, že do počítače nahrajete několik obrázků ovocné mísy. Následně procesoru dáte určitý datový balík, který bude popisovat jednotlivá ovoce. Jakmile proběhne trochu tréninku, začne program rozpoznávat druhy plodů v mísách sám podle vzorů, které za svůj trénink získal. Tohle se dá převést i do mnohem užitečnějších věcí, jakou je třeba diagnóza rakoviny. Nutno podotknout, že výsledky jsou dechberoucí.

Studie, která zkoumala lidské a strojové schopnosti při diagnostice rakoviny, došla k závěru, že počítač dokáže pozitivní nález rozpoznat dvakrát lépe než oko doktora. AI byla přesná na 82 procent, zatímco člověk pouze z 44 procent.

Pro nemocné by to mohlo znamenat přesnější a rychlejší diagnózu, která je u tohoto typu onemocnění zásadní. Jen ve Velké Británii onemocní sledovaným typem rakoviny 4300 lidí ročně.

Více na stránkách BBC.

AI bude poprvé použita v léčbě nádorů jater

Svým způsobem podobný princip použila i nemocnice v Cambridge, která přizvala umělou inteligenci přímo k léčbě rakoviny jater. V tomto případě jde o to, že se do tumoru zavede “jehla”, která ničí buňky pomocí tepla. AI zde byla využita především k lepšímu rozpoznání postiženého místa a jeho ohraničení proti zdravé tkáni.

V případě jater šlo o první případ, ale po Evropě jsou již centra, která pracují s AI například u rakoviny plic nebo ledvin.

bbc.com

Více na stránkách BBC.

WeWork se v USA dostává do bankrotu

WeWork je, nebo možná spíše byla, společnost řešící coworking. Po celém světě měla síť kanceláří, které krátkodobě pronajímala firmám jako pracovní prostory. Svého času se celý projekt dostal na valuaci 47 miliard dolarů, takže rozhodně nejde o žádného drobka. Podle zpráv má teď hodnotu zhruba 50 milionů. Co se stalo?

Jednoduše – WeWork nebyl profitabilní business model. Společnost prodělávala peníze a nezvládla platit své závazky. Jen za první pololetí roku 2023 stihla firma ztratit více než jednu miliardu dolarů. Značka se teď dostává do bankrotu a bude se čekat na to, jak vše dopadne.

Více na stránkách BBC.

Virtuální realita pomáhá handicapovaným hudebníkům

Virtuální realita dokáže zlepšit život bývalým hudebníkům, kteří se museli z nějakého důvodu vzdát svého nástroje. Výzkum v Severním Irsku přišel s aplikací ve virtuální realitě, která obsahuje speciálně vytvořené nástroje. Uživatelé na ně mohou hrát pomocí brýlí pro virtuální realitu, které snímají jejich pohyby a přenášejí je do digitálního prostoru.

bbc.com

Jak můžete vidět, některé orchestry je dokonce zakomponovaly do svých vystoupení.

Více na stránkách BBC.

Shein chce vstoupit na burzu v 90miliardovém IPO

Teď něco z businessového světa. Shein je společnost zabývající se prodejem oblečení. Jde o jednu z největších značek módního světa, která byla ve svém prvním valuačním kole ohodnocena na 64 miliard dolarů, jen aby se následně posunula na 100 miliard. Novinka, se kterou přišel Bloomberg, je rozhodnutí, podle kterého chce Shein vstoupit na burzu v ohromném IPO s předpokládanou hodnotou 90 miliard dolarů.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.