Drazí čtenáři, vítejte u naší série zaměřující se na technologické novinky z celého světa. V dnešním článku se podíváme na mnoho zajímavých témat, mezi kterými bude například soudní případ Meta vs. státy USA, statistiky ohledně hudebního průmyslu nebo Toyota a jejich nově oznámený elektrický Lexus. Přejeme vám příjemné čtení.

33 států z USA možná odstartuje soudní spor s Meta kvůli negativnímu dopadu na duševní zdraví

Jaký máte pocit ze sociálních sítí? Dělají vám dobře na duši? A pokud máte děti, jaký vliv pozorujete na nich? Sociální sítě jsou s námi již relativně dlouho, avšak teprve v posledních několika letech zjišťujeme, že možná pro nás možná nejsou to pravé ořechové.

I když můžeme sociální sítě používat většinou bez jakéhokoliv poplatku, rozhodně to neznamená, že jde o nějaké charitativní organizace. Naše pozornost je plně monetizována díky přesně cíleným reklamám a algoritmům, které se snaží trefit do našeho vkusu. Jejich doslovným cílem je, aby byl uživatel co nejdéle přilepený na obrazovce a konzumoval nový obsah. Tyto snahy jsou samozřejmě skvělé pro business, ale u lidí vytvářejí závislost.

Zdá se, že se ve Spojených státech amerických pomyslné ucho trpělivosti utrhlo. Celkem 33 jednotlivých států, mezi kterými je například i Kalifornie, podalo oficiální stížnost k soudu na společnost Meta, jejíž sociální sítě údajně zhoršují mentální zdraví mladých lidí. Stížnost je v podstatě prvním krokem k plnohodnotnému soudnímu sporu. Tento týden se má k procesu přidat dalších 9 států 

Více na stránkách BBC.

Streaming hudby byla v roce 2022 nejvýdělečnější zbraň pro muzikanty 

Report od společnosti Reuters ukázal, že streamování hudby byla pro muzikanty tím nejvýdělečnějším kanálem. Meziročně se výše honorářů pro umělce na těchto platformách vyhoupla o 34 procent na zhruba 4,2 miliardy euro, což je více než třetina z celkových výdělků, které se díky tomuto nárůstu dostaly až na 10,83 miliardy euro. 

Tento zlom ve streamování hudby byl způsoben hlavně pandemií Covid, ve které se velká část posluchačů přesunula do digitálního prostoru, kde samozřejmě jednoduchost streamovacích služeb dominuje.

Skvělý růst zažila i živá hudba, která meziročně připsala víceméně 70 procent. I tak ale zůstává pod úrovní z roku 2019. Reuters také varují, že pro další roky je situace spíše nejistá, za což může zhoršená ekonomická situace ve světě.

Více na stránkách Reuters.

Elektrický Lexus od Toyoty bude mít v roce 2026 dojezd 1000 kilometrů

Toyota je druhým největším výrobcem automobilů na světě. Tato pozice nabízí skvělé týmy prvotřídních mozků a financování, o kterém by se mohlo každému jen zdát. Firma se přirozeně pustila do elektromobilového průmyslu, ve kterém má velké plány. V minulém týdnu odhalila firma nový koncept elektrického auta Lexus, které by mělo jít do prodeje v roce 2026

reuters.com

Jeho hlavní předností a tahákem bude podle všeho excelentní dojezdová vzdálenost, která by se měla dostat až na 1000 kilometrů na jednu plnou baterii.

Více na stránkách Reuters.

Cruise se svými robotaxi ztratil licenci v San Franciscu, ruší služby celostátně

V minulém týdeníku jsme si ukázali plány trojice firem GM, Honda a Cruise. Cruise je dceřiná společnost General Motors, která pracuje na robotických taxi, které by měly jezdit bez přítomnosti řidičů. V minulém týdnu kalifornský regulátor přerušil platnost licence pro testování těchto samočinných automobilů po nehodě. Chodec byl sražen jiným vozidlem s řidičem, avšak zraněný se následně dostal pod kola samočinného vozu Cruise. Firma se nezávisle na této události rozhodla pro přerušení testování i ve zbytku Spojených států.

i.abcnewsfe.com

Rozhodnutí přišlo necelé tři měsíce poté, co společnost získala finální povolení pro testování vozidel v živém provozu (do stejného stádia se dostal i konkurent Waymo). Podle vyjádření úřadu to rozhodně není definitivní konec, avšak Cruise bude muset přijít s řadou testů a vylepšení, která by měla dokázat dostatečnou bezpečnost těchto vozidel. 

Více na stránkách Techcrunch.

Airbnb zařadila novou rychlost do boje proti party pronájmům, v čele stojí AI

Pro krátkodobé pronájmy jsou velkým strašákem domovní oslavy, kvůli kterým si povětšinou mladí lidé krátkodobě pronajímají nemovitosti.  Následně nechají objekt ve špíně a troskách. 

Firma již v minulosti přistoupila ke krokům, které tyto případy omezily na polovinu, ale teď se do hry dostává nový AI analytický nástroj. Ten by měl podle několika metrik – například věk žadatele, historie pronájmů, místo bydliště, doba pronájmu -rozhodnout o riziku a rozhodnout, jestli dá žádosti zelenou, nebo ne.

Firma zdůrazňuje, že může ve výjimečných případech dojít k nějakým neopodstatněně omezeným pronájmům, ale ve výsledku by měl být efekt pozitivní.

Více na stránkách BBC.

Více o AI:

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.