Raiffeisenbank se stala novým členem České fintechové asociace. Je to krok k dalším inovacím, a hlavně ke spolupráci s fintech společnostmi. Bance se tak otvírají nové možnosti pro spolupráci a sdílení know-how s dynamicky se rozvíjejícím fintech ekosystémem. O tom, na jakých inovačních aktivitách v Raiffce pracují a jak vypadá jejich spolupráce s fintechy, jsme si povídali s Kristýnou Minářovou, Innovation & Partnership manager v Raiffeisenbank.

Než se dostaneme k fintechům, můžete shrnout aktuální inovační aktivity Raiffeisenbank?

Asi bych měla začít umělou inteligencí, když je to teď tak velké téma. Momentálně máme za sebou úspěšný vývoj pilotního řešení pro bankéře pobočkové sítě a call centra, kteří díky pokročilým jazykovým modelům mají efektivnější a snadnější přístup k důležitým informacím pro klienty.

Další velkou oblastí, kde inovujeme, je mobilní bankovnictví. Chceme být digitální bankou, v níž si klient většinu toho, co potřebuje, vyřeší online. V mobilním bankovnictví máme spoustu vychytávek, které vzešly ze spolupráce s fintechy, příkladem je Wultra nebo Dateio. Kromě toho pracujeme také na dílčích inovacích, například chceme být mezi prvními bankami, které spustí platbu na telefonní číslo.

Snažíme se ale posouvat taky inovační kulturu v bance. Pro zaměstnance jsme minulý rok uspořádali hackathon, v rámci kterého měli za cíl vytvořit inovativní řešení na zlepšení interních procesů za pomocí Microsoft Power Platform, která umožňuje vytváření aplikací s minimální znalostí kódování. Jeden z vítězných projektů jsme realizovali a dnes díky tomu máme interní bazar s použitými věcmi. Vybrané peníze jdou navíc na charitu, takže kromě toho, že si zaměstnanci zkusili nové technologie a vzniklo implementovatelné řešení, je to pěkná CSR aktivita.

Inovačních aktivit děláme ale mnohem víc. Na některých pracujeme sami, protože chceme získat know-how, které nám dá konkurenční výhodu. Máme ale také několik startupů, nejen fintechů, s nimiž spolupracujeme a chceme v tom pokračovat.

Tento rok jste se stali členy České fintechové asociace. Proč jste se rozhodli stát se členem?

Ty důvody jsou v zásadě dva.

Po akvizici Equabank jsme se stali čtyřkou na trhu co do počtu klientů a chceme rozvíjet aktivity s širším přesahem. V tomto případě podporujeme rozvoj fintechového ekosystému v České republice a pomáháme tak českým fintechům růst. Když se podíváme do západní nebo severní Evropy, tak fintechů tam je mnohem více, a to i v přepočtu na počet obyvatel. Například ve Švédsku, které má také deset milionů obyvatel, je fintechů přes pět set, zatímco u nás je jich zhruba 130.

Fintech v Česku ale roste, přestože makroekonomická situace je v posledních dvou letech složitá. A právě v takto složitém období, kdy investoři nechtějí jen pálit peníze, je potřeba, aby fintechy měly přístup ke klientům, dokázaly rychle ověřit svůj nápad a dál ten byznys škálovat.

Druhý důvodem samozřejmě je snaha najít partnery pro konkrétní spolupráce. Ne vždy jsme totiž schopni si řešení vyvinout sami, ať už z kapacitních důvodů, nedostatku know-how nebo technologické vybavenosti. Právě tam spolupráce s fintechy dává smysl a našim klientům může přinést reálnou hodnotu.

Máte nějaká konkrétní očekávání ohledně spolupráce s fintechovou asociací a jejími členy?

Kromě toho, že chceme být ve světě fintechu vidět a budovat si jméno dobrého partnera ke spolupráci, chceme se domluvit s nějakým fintechem na pilotním řešení, ať už v oblasti digitalizace směrem ke klientovi nebo třeba automatizace interních procesů. Kdybychom našli fintech, který má zajímavý produkt nebo službu pro naše dva miliony klientů nebo skoro čtyři tisíce zaměstnanců, bylo by to super.


Jaký je potenciál spolupráce mezi bankou a fintechy a co to může přinést oběma stranám?

Ten potenciál je obrovský. Fintechy mají zápal a chuť nabízet klientsky přívětivá řešení, banka může například nabídnout klientskou základnu, na níž lze startupový nápad ověřit.

Co se týče Raiffeisenbank, můžeme navíc propojit startupy, které chtějí expandovat, s RBI partnership programem a VC fondem Elevator Ventures, který otevře vrátka do dalších 13 zemí střední a východní Evropy. Elevator Ventures se specializuje na investování do fintechu a beyond banking startupů a nabízí series A investice.

Zmiňovala jste, že Raiffeisenbank spolupracuje například s Wultrou nebo Dateio. S jakými dalšími fintechy nyní spolupracujete?

Momentálně spolupracujeme s několika fintechy. Příkladem je zmiňovaná Wultra – už od roku 2018 – nebo Dateio. Spolupracujeme také s Cashbotem, který zajišťuje financování faktur a před dvěma lety jsme koupili Akcentu, která se specializuje na zahraniční platby. Díky akvizici Equabank nabízíme také službu PlatímPak, která je nově v mobilním bankovnictví a díky které lez odkládat platby. Těch menších spoluprací se startupy obecně je ale mnohem více.

Před časem Raiffeisenbank uspořádala hackathon pro studenty VŠE. Jaký byl výsledek?

Ten hackathon měl název Jak bude vypadat digitální budoucnost mobilního bankovnictví? Přesnou odpověď hackathon samozřejmě nepřinesl, ale studenti VŠE přišli se zajímavými představami. Je skvělé, s jakým nadšením a zápalem se vrhli do řešení problému a nechali se vtáhnout do digitální budoucnosti bankovnictví Raiffeisenbank. Všechny týmy přišly se zajímavými řešeními, ať už jde o hlasové zadávání plateb, spořící cíle nebo integrace pravidelných plateb do jednotného ekosystému. Právě s tím posledním nápadem uspěl vítězný tým, který skvěle podchytil z Asie přicházející trend super aplikací a vytvořil propracovaný prototyp aplikace.

To jen ukazuje, že inovace je potřeba dělat jak interně, tak externě. Buď spoluprací s fintechy anebo se klidně jen nechat inspirovat – například studenty VŠE.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!