Drazí čtenáři, vítáme vás u již tradičního vydání týdeníku z kryptoměnového světa. Jako vždy jsme si pro vás připravili zásobu novinek, které stojí za přečtení. Tím nejzásadnějším z minulého týdne je oznámení společnosti BlackRock o podání žádosti na bitcoinové ETF, které svět očekává již pěkných několik let. Pojďme se na to společně podívat.
BlackRock podává žádost o spotové ETF na bitcoin
Bitcoin je s námi již od roku 2009. Na začátku byl ničím, nicméně postupně se dokázal tržní kapitalizací dostat i nad nejhodnotnější akciové společnosti světa. I přes svůj značný úspěch ale nemá kryptoměna žádné ETF, které by skutečně nakupovalo a prodávalo spotový bitcoin. Nemyslete si ale – v minulosti rozhodně pokusy o vytvoření takového fondu byly. Kde se tedy stal problém?
Aby bylo tedy na začátek jasno – jde o ETF v USA. V jiných státech již bitcoinové ETF fondy fungují, nicméně Amerika je z logických důvodů naprosto zásadní. Jsou zde nejhodnotnější akciové burzy a nejbohatší populace. Naneštěstí je zde ale i Komise pro kontrolu cenných papírů, která doposud všechny pokusy o vytvoření takového produktu buď napřímo zakázala nebo ignorovala. Vysvětlení bylo většinou kombinací slov jako “volatilní, příliš, nepodložený” apod. Jistě si umíte udělat představu.
Teď se však do hry dostává největší správce aktiv na světě BlackRock. Pro představu – tato firma se stará o majetek v hodnotě kolem 10 bilionů dolarů. Neudělali jsme chybu s miliardami, skutečně se jedná o biliony. Vstup tohoto hráče by mohl znamenat změnu směru, jakým vítr doposud vál.
Více na stránkách Cointelegraph.
Bude mít Binance omezená práva ohledně nakládání s prostředky?
SEC vytáhl na Binance zbraně nejvyššího kalibru. V minulém týdeníku jsme popisovali, pod jakou záminkou zažalovala komise tuto burzu. Jedním z požadavků bylo i naprosté zmrazení veškerého majetku po dobu vyšetřování. Zejména tomuto kroku se firma bránila, neboť by to naprosto jistě znamenalo nutnost ukončit celé podnikání, které je na “práci s kapitálem” založeno.
V tuto chvíli se zdá, že dojde na dohodu, ze které odejde Binance pouze s omezenými právy. Podle návrhu by mohlo jít o to, že se vytvoří nové peněženky, ke kterým nebudou mít zaměstnanci společnosti přístup a po Binance se bude požadovat důkladnější informování úřadů.
Více na Cointelegraph.
Binance bude odcházet z Nizozemska
Binance má problémy nejen v USA. I ve státech Evropské Unie se vaří voda. Burza nově oznámila, že bude opouštět Nizozemsko. Děje se tak poté, co byla udělena třímilionová pokuta nizozemskými úřady za neohlášené provozování podnikání.
Rozhodně nejde pouze o tento jeden stát, neboť o několik dní zpět se odehrál podobný scénář i na Kypru.
Více na Cointelegraph.
Francie vyšetřuje Binance kvůli podezření na porušení AML zákonů
Dvě zprávy o Binance? Pff. Úředníci nejsou amatéři a zásobují nás dostatečně. Tentokrát se ale jedná o podstatně silnější stát – Francii. Tamní regulátor začal vyšetřování ohledně praní špinavých peněz. Můžeme prozatím jen čekat, jak situace dopadne.
Obecně se zdá, že se celý státní sektor spikl. Asi se dá říct, že kryptoměnová komunita vystoupila na další schod – nejdříve vás ignorují, pak se vám smějí, následně s vámi bojují, a pak jste vyhráli.
Více na Finbold.
New York zastavil směnárnu CoinEx a zabavil přes 1,7 milionu dolarů
Regulátor v New Yorku zastavil činnost kryptoměnové směnárny CoinEx. Jako důvod bylo uvedené to, že se kryptoměnová směnárna za tento typ služby pouze vydávala, i když se údajně jednalo o brokera/burzu. Co je však důležitější – bylo zabaveno 1,7 milionu dolarů v aktivech. 1,1 milionu dolarů by mělo být vráceno investorům a zbylých 600 tisíc dolarů propadne státu.
Jen to demonstruje, jak jednoduché cíle burzy jsou v případě, že by se stát rozhodl konfiskovat kryptoměnový majetek.
Více na Cointelegraph.
Hacky Atomic Wallet si vyžádaly již 100 milionů dolarů
Minulý týden jsme psali o hacku kryptoměnové peněženky Atomic Wallet. Proč o tom tedy budeme mluvit znovu? Jednoduše – tehdy byla částka “pouze” 35 milionů dolarů. Ta se za několik dní dokázala vyšplhat na v podstatě trojnásobek.
Ovlivněno bylo již přes 5500 uživatelů a není jasné, jestli se podařilo problém vyřešit či nikoliv.
Více na Cointelegraph.
Investiční platformy ruší obchodování kryptoměn
Válka rozpoutaná SECem má i vedlejší dopady. Jedním z nich je například to, že investiční platformy vyřazují ze svých systému jednotlivé kryptoměny. Jako příklad si můžeme uvést například Robinhood, který již ze své nabídky smazal SOL, MATIC a Cardano, tedy jedny z největších kryptoměn z pohledu tržní kapitalizace. Podobně se zachovaly i platformy Bakkt a eToro.
Více na Cointelegraph.