Drazí čtenáři, vítejte u našeho pravidelného týdeníku ze světa businessu, fintechů a technologií. Jako vždy jsme si pro vás připravili velkou nálož novinek, které podle nás stojí za pozornost. Dnešní článek bude velmi rozmanitý – podíváme se na Teslu a potenciální rozšiřování bitcoinové pokladnice, ukážeme si NYCB a akciový pád, ale zabrousíme také do AI k prvnímu umělému učiteli. Bude toho prostě spousta. Pohodlně se tedy usaďte a pojďme se do toho pustit.

Nakupuje Tesla další bitcoiny? Náznaky zde jsou

Tesla je automobilka jako žádná jiná. Byli první, kteří dokázali dostat ke konzumentům elektromobily v tak velkém měřítku, jeden z nich dokonce poslali do vesmíru, ale kromě jiného firma na svou rozvahu přidala i kryptoměny. Především poslední věc je pro nás ta podstatná, neboť se potom cena bitcoinu zvedla o několik procent. To už ale bylo před několika lety. Jaká je situace dnes?

Na světlo světa se začaly dostávat zprávy o tom, že by mohla Tesla bitcoiny znovu nakupovat. Indicií k tomuto názoru jsou především analytická data týkající se jejich kryptoměnové adresy, na které byly coiny uložené.

cointelegraph.com

Jak můžete z grafu vidět, v roce 2020 bylo odprodáno většinové množství celkových držených zásob. Postupně se ale jejich počet začal znovu zvyšovat zhruba před rokem, přičemž v posledních měsících jsou “pomyslné” nákupy již dost vysoké. V době psaní tohoto článku je možné, že Tesla od svého minulého earnings callu přikoupila dalších 1 789 jednotek, což by se mohlo odhalit v příštím reportu o kvartálních výsledcích.

Více na stránkách Cointelegraph.

NYCB jde s cenou akcií ke dnu, Fed chce pozastavit suplování finančních prostředků

Situace se stává kritickou až ve chvíli, kdy začíná padat bankovní sektor. V takovém případě jde totiž ke dnu i celý zbytek ekonomiky. Do tohoto scénáře se poměrně nedávno dostala New York Community Bancorp, která přijala aktiva a závazky po dnes již spálené Signature Bank. To by byl možná ušlechtilý krok, kdyby se následně neukázala realita skrze finanční výsledky. NYCB totiž vykázala ztrátu 260 milionů dolarů. Akcie této banky se následně propadly o 83 procent.

Novinkou v tomto příběhu je ukončení podpory od americké centrální banky, což by mohlo být pro instituci konečnou a zničující tečkou.

Více na stránkách Cointelegraph.

Výpadek sociálních sítí Facebook, Threads a Instagram

Celá mladá generace zažila minulý týden paniku, když vypadly prakticky všechny velké sociální sítě pod hlavičkou firmy Meta, tedy konkrétně Facebook, Threads a Instagram. Do aplikací neměli přístup ani členové týmu. Muselo dojít na odhlášení naprosto všech uživatelů z aplikací. Když se něco takového stalo minule, vyšlo nakonec najevo, že byla služba hacknutá.

V tuto chvíli již vše běží jak má a oficiální zprávou od společnosti je technická chyba, kterou bylo potřeba opravit. Jaká je realita? To je samozřejmě otázkou.

Více na stránkách Techcrunch.

Cena akcie Coinbase vzrostla o 60 %

Pokud chcete investovat do odvětví kryptoměn, můžete na to jít buď přímo skrze jednotlivé coiny, nebo nepřímo přes akciové společnosti. Jednou takovou akcií je právě Coinbase. Jde o jednu z nejznámějších směnáren na světě, která se je jako jediná veřejně obchodovanou společností. 

Vzhledem k nedávnému růstu bitcoinu se samozřejmě zvedla i cena těchto akcií, které od začátku roku poporostly o 60 %. V době psaní článku akcie stojí 256 dolarů a můžete je nakoupit na americké technologické burze Nasdaq.

Více na stránkách Cointelegraph.

Potenciální zákaz TikToku ve Spojených státech amerických

Kongres v USA si vzal znovu za terč čínského giganta ByteDance. Cílem je, aby firma odprodala sociální síť TikTok. V opačném případě bude americký kongres tlačit na zákaz aplikace v zemi.

Důvodem je v tomto ohledu naprosto jednoduchý – Spojené státy pokládají aplikaci za potenciální riziko, neboť je možné, že sbírá data pro tamní režim. Reálně se nic takového zatím nepotvrdilo. Zajímavá je odpověď TikToku, který na svou aplikaci přidal banner vyzývající ke kontaktování politických zástupců s žádostí o podporu.

Více na stránkách Techcrunch.

První Generative AI učitel úspěšně zaměstnán v indické škole

Je vcelku úsměvné, jak lidé nedokáží předpovídat budoucí trendy. Když se poprvé do mainstreamového prostoru dostala umělá inteligence, začali panikařit hlavně hlavně ti z přímočarých, technických, ale zároveň nenáročných odvětví. Nikdo by si nemyslel, že AI začne nahrazovat umělce, doktory, nebo dokonce učitele. Přesně tak byl zaměstnán jeden AI učitel na indické střední škole.

cointelegraph.com

Humanoidní robot v sobě má zabudovanou umělou inteligenci, která má poskytovat personalizované učení pro studenty. Robot dokáže mluvit až třemi jazyky a na každého studenta se v reálném čase adaptuje.

Více na stránkách Cointelegraph.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.