Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, businessu a fintechů. Jako vždy pro vás máme celou řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Dnešní hlavní zpráva přichází z firmy Tesla, která se chce velice brzy pochlubit novým vozidlem a robotickým taxi. Podíváme se také například na Alphabet a CRM platformu Hubspot, následně pak třeba na zpoplatněnou umělou inteligenci ve vyhledávači Google, a v neposlední řadě i na firmu Apple a jejich App Store. Pohodlně se usaďte, přejeme vám příjemné čtení.

Tesla znovu slibuje – 8. Září představí své vlastní robotické taxi

Tesla je kontroverzní firma, která ze všeho nejvíce vzbuzuje silné emoce. V mnoha případech Elon Musk vyloženě mlžil a lhal, firma byla dlouho tažena pouze vírou v její úspěch bez jakýchkoliv fundamentů, avšak teď už jde o rozvinutou společnost s jasným místem na trhu.

Již dlouhou dobu se hovoří o novém modelu, který by mohla firma vypustit na trh. V minulých měsících se velice často skloňovalo auto, které by bylo ve firemním repertoáru tím nejlevnějším ze všech s cenovkou 25 000 dolarů. Podle Reuters se však tento plán totálně shodil ze stolu, když tamní redaktoři prezentovali informace ze tří nezávislých zdrojů o zrušení projektu. Elon Musk se však nenechal a snažil se celý příběh obrátit ve svůj prospěch poté, co odhalil plán o jejich vlastním elektrickém autonomním taxi.

Musk na svůj X účet napsal předpokládané odhalení tohoto výrobku na 8. srpna. Pokud by však mělo robotické taxi fungovat, musela by se zásadně vylepšit technologie autonomního řízení, neboť auto by nemělo mít volant ani pedály.

Více na stránkách Techcrunch.

Bude Alphabet (Google) kupovat CRM platformu Hubspot?

Když se podíváte na pracovní prostředí a aplikace od Googlu, najdete velmi dobře provázaný systém. Email, kontakty a poznámky jsou všechny propojené s kalendářem a Google Meets. Do toho přidejte nástroje jako Google Sheets, ve kterých je prakticky integrovaný Excel, Powerpoint a Word. Někdo se salesu by v tomto systému viděl skoro plnohodnotnou CRM platformu. A možná to vlastně není tak daleko od pravdy.

Zpravodajský portál Reuters minulý týden zveřejnil zprávu, ve které hovoří a možnosti akvizice Hubspotu ze strany Alphabetu. Pokud by se na to mělo skutečně dostat, pravděpodobně by se jednalo o největší nákup, který by Alphabet provedl. Hubspot se dnes ohodnocuje na více než 33 miliard dolarů, přičemž cena stále stoupá. V případě transakce by se pak platilo premium nad tuto hodnotu.

Rizikem jsou samozřejmě zákony a regulatorní orgány, které by mohly obchod považovat za neférový vůči konkurenci.

Více na stránkách Techcrunch.

Internetový prohlížeč Brave spouští vlastního AI asistenta pro iPhone a iPad

Brave je prohlížeč zaměřený na soukromý a správné nakládání s daty uživatelů. Vývojářská firma teď vydala umělou inteligence s názvem Leo, která bude dělat asistenta pro klienty na iPhonu a iPadu. Dostupná bude také funkce voice-to-text, která dokáže převádět mluvenou řeč do příkazů pro AI. Leo umí odpovídat na otázky týkající se internetového obsahu, generovat psané reporty, překládat, ale také vytvořit video a audio soubory.

Více na stránkách Techcrunch.

App Store uvolňuje politiku týkající se emulátorů pro retro hry

Relativně zajímavé rozvolnění se ukázalo před pár dny na App Storu. Tento obchod s programy si Apple drží pod svými vlastními křídly, a jen málokdy vychází něčemu vstříc. Tentokrát však firma dovolila, aby na App Store existovaly emulátory, což umožní spouštět starší konzolové hry na nových zařízeních. Podmínka, kterou budou muset vývojáři dodržovat, se přirozeně týká autorských práv, se kterými se musí vždy počítat.

Více na stránkách Techcrunch.

Grok AI pro Premium uživatele X je oficiálně venku

V minulém týdeníku jsme vás informovali o tom, že platforma X pravděpodobně umožní přístup k umělé inteligenci Grok pro všechny prémiové uživatele. Tentokrát už můžeme říct, že je funkce oficiálně dostupná

Uživatelé mohou s Grokem komunikovat hned v několika režimech. Bohužel se také ukázalo, že si dokáže vymýšlet lživé zprávy, které mohou začít páchat škodu v případě, že se dostanou do veřejného prostoru.

Více na stránkách Techcrunch.

První spolupráce mezi VR vývojářskou firmou a OpenAI

Každá technologie čelí zjevnému problému, kterým je adopce veřejností. Jakmile je něco příliš složité, nedostatečně rozvinuté či jinak omezující, pak je to pro uživatele vyhledávajícího především komfort problém. To stejné platí i pro tvůrce, které v dané kategorii vymýšlejí. Je z toho nakonec smyčka, kdy nedostatek obsahu podporuje nezájem a nezájem nepodporuje tvůrce obsahu. Tomu by teď mohla pomoct umělá inteligence.

Firma OpenAI navázala vůbec první spolupráci s VR studiem Victoria VR. Díky tomuto partnerství bude možné vyvíjet VR zážitky jen s pomocí generativní umělé inteligence. Uživatelé dostanou možnost designovat vlastní světy, hry a 3d aplikace.

Více na stránkách Cointelegraph

.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.