Drazí čtenáři, vítejte u našeho pravidelného týdeníku ze světa technologií, businessu a fintechů. Jako vždy pro vás máme připravenou řadu novinek ze všech oblastí, které podle nás stojí za pozornost. V dnešním vydání se společně podíváme například na další americkou banku v problémech, na novinky ze společnosti Apple, Meta a Alphabet, ale také si třeba ukážeme rozvoj sociální sítě Threads. Udělejte si nějaký dobrý čaj, pohodlně se posaďte a pojďme se na to vrhnout.

Akcie banky New York Community Bank spadly o 40 %, důvodem jsou ztráty a majetek Signature Bank

O tom, že jsou některé problémy dědičné, by mohla povídat velká spousta z nás. Podobně je tomu ale i v tom světě podnikovém. Pamatujete si na Signature Bank? Jde o jednu z důležitých institucí, která se v této krizi potopila. Když se něco takového stane, většinou to dopadá odkupem majetku nějakou jinou společností. 

Právě do této pozice se dostala New York Community Bank, která převzala aktiva a závazky po Signature Bank. Očividně nešlo o úplně šťastný krok. V minulém týdnu vydala NYCB svojí uzávěrku, ve které vykázala ztrátu 260 milionů dolarů za poslední kvartál 2023, a to včetně oznámení o snížení dividendy na příští období.

Jak můžete tušit, akciová obec na to zareagovala totálním výprodejem, který poslal cenu akcií o 40 % dolů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Apple spustí v roce 2024 svou vlastní generative AI

Apple je na špičce technologických závodů ve spotřebitelských technologiích. Bylo by tak zvláštní, kdyby se firma nepustila i do dnešních trendů týkajících se umělé inteligence. O tomto promluvil samotný CEO Tim Cook, který stanovil časový rámec na na druhou polovinu roku 2024. Ačkoliv Tim Cook považuje AI za potenciálně převratnou technologii, Apple až doposud za svou konkurencí zaostává.

Více na stránkách Cointelegraph.

Apple Vision Pro je venku. Jaké jsou reakce?

Jestliže jste fanoušci virtuální reality, jistě vám neutekl nový produkt od Applu – brýle pro virtuální realitu Vision Pro. Jde o jeden z nejpokročilejších headsetů na trhu, který má svůj vlastní operační systém visionOS, skvělé schopnosti z hlediska rozšířené reality, průchodnosti obrazu a mnoho dalších vymožeností. Dnes už můžete dokonce i v trendech na sociálních sítích vidět uživatele, kteří v nich zvládnou chodit po ulici, hrát stolní tenis, ale také třeba řídit automobil

Za to vše si ale nechá Apple i pěkně zaplatit, protože cenovka se pohybuje od 3500 dolarů výše.

Více na stránkách Techcrunch.

Podle Applu tvoří Evropa pouze 7 % veškerých tržeb z App Stores

Každá velká technologická společnost se musí v Evropě potýkat s podstatně složitějším systémem pravidel, než jaký je třeba za oceánem. Na tuto tématiku zareagoval minulý týden i Apple. Firma v podstatě řekla, že se jich nová pravidla zas tolik nedotknout, protože evropské App Stores tvoří pouze 7 % tržeb z celé této kategorie.

Více na stránkách Techcrunch.

Reality Labs firmy Meta dosáhla rekordních výnosů, ale vytvořila ztrátu 4 miliardy dolarů

Společnost Meta již před několika lety koupila značku Oculus, která vydávala vlastní brýle pro virtuální realitu. Postupně přišla s produkty jako Meta Quest a Meta Quest 2, které se staly pro fanoušky VR naprostým hitem se svým výkonem, cenou a použitelností. I navzdory tomuto úspěchu je ale divize Reality Labs ve značné provozní ztrátě. Zatímco se tedy výnosy na vrcholu výsledovky dostaly na rekordní čísla přes 1 miliardu dolarů, ztráta na provozu je v mínusu 4 miliardy dolarů.

cointelegraph.com

Více na stránkách Cointelegraph.

Na sociální síti Threads už je více než 140 milionů uživatelů

Ještě chvilku u společnosti Meta zůstaneme. Tento gigant sociálních sítí poměrně nedávno spustil svou novou službu Insagram Threads. Uživatelé na ní skočili s plnou vervou, což dokazují i počty nových účtů. Jen za poslední čtvrtletí roku 2023 se zvedl počet aktivních uživatelů o 30 milionů na celkových 140 milionů. Pokud by se na této dráze sociální síť udržela, je docela možné, že za pár let dosáhne na celou miliardu. 

V žebříčku nejstahovanějších aplikací jsou Threads již na šestém místě kombinovaně za Google Play a App Store.

Více na stránkách Techcrunch.

Youtube Premium se dostalo nad 100 milionů předplatitelů

Také YouTube Premium pokořilo jeden z rekordních milníků, když přesáhlo 100 milionů předplatitelů. Od listopadu roku 2022 je to nárůst o dalších 20 milionů účtů. Samotný Google pak ze svého předplatitelského businessu generuje přes 15 miliard dolarů.

Více na stránkách Techcrunch.

Nový AI pomocník na webu Amazonu

Rufus je jméno nové umělé inteligence, kterou již můžete potkat na Amazon marketplace. AI je trénovaná na celé nabídce Amazonu. Pomocník by měl být schopný doporučit například zboží se správnou velikostí apod.

Více na stránkách Cointelegraph.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.