Rozhovor s Markem Valou, který si vybral nelehkou cestu postavit svůj start-up na prodeji hardwaru s přidanou hodnotou. To je příběh Pealocku.

Hezký den, Marku. Jak vás napadlo udělat chytrý zámek Pealock?

Dobrý den, byla to moje nemilá zkušenost na lyžích, kdy mi je v Rakousku ukradli. Tehdy jsem zjistil, že žádné zámky na trhu neodpovídají tomu, že žijeme ve 21. století, na trhu byly jenom klasické mechanické zámky, typu lanek, řetězů, atd. Když jsem si zjišťoval statistická data, zjistil jsem, že jen ročně se v Rakousku ukradnou lyže za 400 milionů korun, tak vznikl nápad a viděl jsem v tom příležitost a díru na trhu. Co se týče krádeží kol, čísla jsou daleko větší, stále stoupají a stoupat budou vzhledem k ceně kol a elektrokol.

Jak dlouho trvalo vyvinout tento chytrý zámek? Jaké technologie využívá? NFC?

Vývoj nám trval přibližně 3 roky, nicméně snažíme se zámek neustále posouvat dál, letos jsme uvedli druhou verzi a pokračujeme s vývojem dál ale už spíše směrem SW funkcí, takže je to takový nekonečný příběh.  

Zámek má spoustu elektronických vychytávek z hlediska funkčnosti má v sobě pohybový senzor, integrovaný alarm a je napojen na mobilní telefon uživatele prostřednictvím Bluetooth technologie, případně GSM, kde si to automaticky přepíná, má v sobě SIM kartu, takže s uživatelem to dokáže komunikovat kdekoliv.

Druhá verze má i GPS trackování, takže na mapě lze sledovat přesnou polohu. Skrze NFC lze zámek odemykat a zamykat, stačí přiložit k zámku kartu, která je součástí balení.

Nedávno jsme psali o tom, že se Pelock vrhnul na pole InsurTechu, tedy propojil technické řešení s možností pojištění. Jak tě to napadlo?

Inspiroval jsem se z části na západě, kde jsou lidé zvyklí si kolo chránit více způsoby, je naprosto běžné, že je na kole zámek, uvnitř zabudovaný GPS tracker a třeba to má uživatel ještě pojištěné. Lidé nespoléhají jen na jedno řešení, protože když přijde zloděj s profi vybavením, tak je úplně jedno, jestli je to 2 kilový zámek od Abusu, nebo jenom nějaké lanko, prostě to překoná.

Z toho důvodu přicházíme i s pojištěním, je to na pár kliknutí, je to součástí aplikace, kterou uživatel využívá, je to cenově 2 krát až 2,5 krát levnější, než všechny pojistky na trhu a je to jenom výsledek toho, že pojišťovna tomu našemu zámku věří. Pro koncového uživatele je to výhodná kombinace, používá zámek, a aby měl klid v duši, tak to má i pojištěné. 

Jak těžké bylo zajistit spolupráci s ČPP?

Musím říct, že se nám s nimi velmi dobře spolupracovalo a spolupracuje, na korporát jsou velmi agilní a i tak od první schůzky až po finální spuštění to trvalo zhruba jeden rok. Vytvořili pro nás kompletně nový produkt, to většina pojišťoven neumí a už vůbec ne v takovém časovém horizontu.

Má uživatel nějakou slevu na pojištění, za to že je pojištěné zařízení chráněno Pealockem?

Ano, cenové zvýhodnění je tam opravdu veliké a na českém trhu není levnější pojištění sportovní vybavení než to naše. Přesnou cenu si může uživatel vypočítat buď přímo v naší aplikaci, případně na našich webových stránkách. Pojištění si lze sjednat od 1 dne až po 1 rok.

Na jaké zařízení mohu zámek použít? Kolo? Lyže? Kde všude mohu Pealock pořídit?

Z dat víme, že tou největší skupinou našich zákazníků jsou cyklisti, je to dané zejména hodnotou vybavení, kterou si Pealockem chrání. Dnes stojí elektrokola i stovky tisíc. Pealock je velmi multifunkční, takže dá se využít také na lyže, motorky, koloběžky, kočárky, ale máme také zákazníky, kteří si tím chrání motorový člun, vrata od stodoly, nákladového prostoru u kamionu apod. 

Pealock se dá pořídit přímo na našich webových stránkách pealock.cz, případně u našich b2b partnerů, lokátor obchodů naleznete také u nás v patičce na webu.

Jaké jsou plány do budoucna? Jaké trendy ve svém oboru sleduješ?

Z těch krátkodobých plánů je to naše druhé investiční kolo, na jaro chceme expandovat do dalších zemí v Evropě, plánujeme rozšiřovat náš tým (marketing a sales) a spustit pojištění také v zahraničí. Z těch dlouhodobých plánů je vytvoření distribuční sítě v zahraničním retailu a ukrojení si kousek trhu v rámci EU. 

Trendy jednoznačně mluví v náš prospěch, trh s koly má nadále růst, do roku 2030 se udává nárůst o 36%. Stále větší podíl na trhu si budou brát elektrokola a tím pádem daleko vyšší průměrná hodnota kola. S tím jsou spojeny i krádeže a evropský trh se zámky, který se odhaduje do 5 let na 2 miliardy EUR, což je narůst od letoška o 64%.

Zdroj: Pealock

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!