Banka mBank je poměrně mladou institucí, která vznikla teprve v roce 2000 v Polsku. Rozhodně se nejedná o nějakou tradiční stoletou společnost. Jde o moderní banku, která míří především na mladé lidi. V tomto duchu jde i hlavní produkt, kterým je běžný účet s názvem mKonto.

Co všechno tento účet umí? Čím je výjimečný a kde naopak zaostává? O tom všem si povíme v této recenzi.

mKonto – Standard v tuzemsku, výhodné v zahraničním styku

Začněme nejprve od toho, co bude pro většinu lidí zásadní. Tuzemský platební styk je s účtem mKonto a platebními kartami úplně standardní záležitostí. Pokud chcete platby odesílat, můžete využít buď běžnou platbu nebo okamžitou. V prvním případě je vše zdarma. U okamžitých plateb se následně platí poplatek jedné koruny za každou odeslanou transakci. Bohužel mKonto neumožňuje odesílání expresních plateb, což je jedním z malých minusů tohoto účtu. Samozřejmě v případě příchozích tuzemských plateb je vše zdarma.

Mnohem lepší situace je u zahraničních plateb, kde mKonto skutečně září. Nejdůležitější službou v evropském prostoru jsou pro nás SEPA platby. MKonto má příchozí i odchozí SEPA platbu zdarma, což ještě ve světě bankovních účtů není úplným standardem. 

Rozdílné je to u plateb s jinou měnou než eurem a korunami. Jakmile odešlete platbu v cizí měně do zahraničí nebo v rámci České republiky, budete platit poplatek 0,5 %, minimálně však 300 Kč. U příchozích plateb SWIFT je poté poplatek 100 Kč.

Žádné bankomaty a potenciálně nulové poplatky za výběr

S moderní bankou jde ruku v ruce i tlak na to, aby měla společnost co nejmenší počet fyzických míst. Spíše se snaží zákazníky směřovat k používání karet a mobilní aplikace. Není proto nic divného, že mBank nevlastní žádné bankomaty. To ale rozhodně neznamená, že si nemůžete vybrat hotovost.

Každý vlastník účtu mKonto si může vybírat hotovost ze sítě bankomatů cizích bank. V případě, že si uživatel vybere 1 500 Kč nebo více, má celý výběr bez poplatku. Pokud je částka nižší, banka si strhne 29 Kč (kromě zlaté karty).

Jedna z velkých výhod mBank se ukazuje zejména zde, neboť stejné podmínky platí i v zahraničí. Je jedno, jestli budete vybírat hotovost v bankomatech v Evropské unii nebo mimo, protože podmínky jsou stále stejné. Dokud se udržíte nad částkou 1 500 Kč, bude vždy vše bez poplatku.

Další poplatky

Banka má ve svém sazebníku i další poplatky, které ale budou uživatelé řešit spíše ojediněle. Jedním z nich je například poplatek za zobrazení zůstatku na účtu s použitím bankomatu, za který zaplatíte 19 korun. SMS notifikace nad jednu SMS zprávu měsíčně je zpoplatněna 4 korunami za zprávu.

Kontokorent bez úroku

V případě nouze může být pro některé zákazníky příjemný kontokorent. Banka má svůj kontokorent nazvaný mRezerva. Založení a zrušení této služby je plně zdarma. Bez úroku je také přečerpání do hodnoty 1 000 korun. Úroky nad touto částkou se pohybují od necelých 19 % do 13 %.

Jaké jsou možnosti platebních karet?

U mBank je nabízeno hned několik typů platebních karet. 

U samotného účtu mKonto můžete mít buď kartu mKarta svět nebo Zlatá mKarta. V prvním případě jde o běžnou platební kartu, která se vydává ke každému bankovnímu účtu. Pokud jste schopni za kalendářní měsíc zaplatit 10 000 korun skrze platební kartu, mohlo by pro vás být výhodné zařízení karty Zlatá mKarta, která nabízí výběry bez poplatků na jakoukoliv částku. Také si můžete za 100 korun objednat mNálepku. V praxi jde o samolepku, kterou si vložíte třeba na telefon nebo peněženku a můžete s ní platit.

Poněkud širší a zajímavější výběr je u kreditních karet, které jsou celkem tři. 

Základní úrovní je mKreditka. Její vedení je zdarma v případě, že měsíčně přes kartu zaplatíte alespoň za 1 000 korun, jinak stojí 29 korun. Jedinou speciální výhodou jsou bonusy v rámci věrnostního programu Můj Mastercard.

Na vyšší pozici stojí mKreditka Plus. Hranice, kdy už je vedení kreditní karty zdarma, je zde nastavena na 4 000 korun měsíčně. V případě, že to nesplníte, bude nutné zaplatit 59 korun. U tohoto typu karty už začínají pěkné výhody. Tím hlavním je vracení peněz za každou platbu mobilem v hodnotě 1 %, přičemž se peníze přičítají na spořící účet mSpoření. Ke kartě dále dostanete pojištění nákupu a asistenční služby pro domácnost.

Posledním typem kreditní karty je tzv. mKreditka e-Shop. Jak už název napovídá, tato karta bude cílit především na internetové platby. Podmínky jsou dost podobné, jako u zbylých karet, přičemž 1% vrácení peněz platí u internetových plateb.

Vstup zdarma do letištních salónků?

Pokud si objednáte kartu Zlatá mKarta, získáte také výhody týkající se letištních salónků. Konkrétně se bude jednat o lounge v Praze, Bratislavě a Vídni, a to vše díky účasti v programu Můj Mastercard.

Mobilní aplikace mBank – Bez toho by to už dneska nešlo

Dnes už je pro bankovní instituce nepředstavitelné, že by neměly svou vlastní mobilní aplikaci. I když by tím možná nijak nenarušila důvěru starší populace, u mladších ročníku by taková banka určitě neuspěla.

Aplikace mBank CZ je mobilní bankovnictví dostupné pro Android, Apple, a dokonce pro obchod Huawei. Pokud jste již v minulosti nějakou podobnou aplikaci používali, pravděpodobně vás zde nic nepřekvapí. Uživatelské prostředí vypadá naprosto standardně – čisté, jednoduché a přehledné.

Standardní je také zabezpečení aplikace a plateb. Vše je vždy potvrzováno skrze nějaký typ biometrického ověření, kterým může být otisk prstu nebo sken obličeje. Pokud telefon něčím takovým nedisponuje, jsou k dispozici jiné způsoby k přihlášení a potvrzení.

Různé způsoby plateb

S mobilním světem souvisí i různé druhy platebních procesorů. Ačkoliv je platba kartou stále velice rozšířená, velká řada lidí dnes upřednostňuje i jiné způsoby plateb, které jsou dostupné na mobilních zařízeních a wearables (například chytré hodinky).

Banka má otevřených relativně hodně aplikací. Najdeme zde tradiční Google Pay a Apple Pay, Garmin Pay, ale také například Swatch Pay, Fitbit Pay a Xiaomi Pay.

Zásadní nevýhoda mBank? Žádné investice

Pokud můžeme mBank něco vytknout, je to jistě absolutní absence investic. S touto institucí si bohužel portfolio nepostavíte. Jediné, co banka v tomto ohledu nabízí, je spořící účet s docela hezkým úrokem a investiční hypotéka, ale ta se nedá považovat vyloženě za investiční službu.

Jak hodnotíme mBank účet?

Pojďme si to tedy shrnout. 

Společnost mBank je mladou institucí, která se zaměřuje na mladé a nenáročně uživatele. V tuzemských platbách nabízí naprosto standardní služby, přičemž jisté výhody lze najít až v případě peněžních transakcí v zahraničí. Mobilní aplikace je příjemná na použití a stejně tak mohou některým zákazníkům imponovat všechny možné způsoby plateb skrze aplikace třetích stran. Pro investiční nadšence rozhodně banka není, neboť takové služby vůbec nenabízí. 

Sečteno a podtrženo, mBank konto je průměrný produkt, který nijak neuráží, ale zároveň ničím neohromuje.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

mKonto od mBank

Jde o moderní banku, která míří především na mladé lidi. V tomto duchu jde i hlavní produkt, kterým je běžný účet s názvem mKonto.

Hodnocení
Vyzkoušet mKonto