Obsah:

 1. Základní informace o Bitfinex
 2. Jaké jsou u Bitfinex možnosti?
 3. Poplatky
 4. Rozhraní platformy a její funkce
 5. Bezpečnost
 6. Verifikace
 7. Ostatní
 8. Zkušenost uživatelů
 9. Výhody
 10. Nevýhody
 11. Celkové hodnocení
 12. Jak si založit účet na Bitfinex

Základní informace o Bitfinex

Bitfinex dlouhodobě patří mezi špičku kryptoměnových burz na světe. Na trhu působí už od roku 2012, kdy ji založil Raphael Nicoll. V současné době burzu provozuje společnost i iFinex, Inc. a sídlí v Hong Kongu. 

Bitfinex zpracuje každý den transakce za více než 2 miliardy dolarů. Zhruba 28 % z celkového objemu zobchodovaných bitcoinů projde právě touto burzou. Díky těmto vysokým číslům se burza dočasně stala největší na světě. Pak ji předběhla burza Binance.

Burza se zaměřuje především na středně pokročilé až profesionální obchodníky a kromě nich i celé společnosti. Nicméně se i začátečník na platformě velmi rychle zorientuje a po krátkém nastudování může vesele obchodovat a využívat všechny výhody této burzy.

Jaké jsou u Bitfinex možnosti?

Možnosti vkladu

Do dubna roku 2019 bylo možné na Bitfinex vložit minimálně 10 000 USD, kterými se účet aktivoval. Nyní je však možné vložit libovolnou částku, a to v jedné ze stovky různých kryptoměn, případně stablecoinem či fiat měnou (standardní peníze).

Pokud si přejete vložit nekryté fiat měny (USD, EUR, GBP, JPY, CNH), musíte nejprve svůj účet plně ověřit, tedy provést tzv. verifikační proces KYC. Dokončení tohoto procesu zahrnuje ověření vašeho jména, příjmení, adresy na základě občanského či řidičského průkazu nebo cestovního pasu. Kromě toho, že vám Bitfinex umožní vkládat a vybírat fiat měny, může plně ověřený účet urychlit časy vkladu a výběru.

Chcete-li provést vklad, přejděte do části Vklad na svém účtu Bitfinex, která se nachází na kartě peněženky v horní liště. Vyberte měnu, kterou chcete vložit (např. BTC), vygenerujte adresu v peněžence, do které chcete vklad odeslat, a zadejte tuto adresu jako adresu pro příjem.

Bitfinex - Vklad

Zdroj: Bitfinex

Na výběr jsou 3 peněženky – Exchange , Margin a Funding. 

 • Exchange Wallet se používá k nákupu a prodeji podporovaných kryptoměn na burze. 
 • Margin Wallet se používá pro marginální obchodování (poskytování financování jiným obchodníkům). 
 • Peněženka pro Funding se používá při poskytování financování jiným obchodníkům při marginálním obchodování. 

Nejběžnějším typem peněženky je Exchange , která se používá při nákupu a prodeji jakékoli z podporovaných měn. Přesun prostředků mezi těmito třemi peněženkami je jednoduchý a bezplatný, takže si nedělejte starosti, pokud si nejste jisti, kterou peněženku budete potřebovat.

Možnosti výběru

Chcete-li vybírat své prostředky na osobní peněženku nebo bankovní účet, můžete tak učinit prostřednictvím Withdraw funkce. Abyste mohli vybírat fiat měny (USD, EUR, GBP, JPY, CNH), musí být váš účet nejprve plně ověřený. Po ověření účtu jednoduše přejděte na stránku výběru a vyberte fiat měnu, kterou si přejete vybrat, informace o bankovním spojení (jméno a bankovní údaje) najdete již vyplněné.

Chcete-li vybrat kryptoměny, přejděte na stránku s výběrem. Tam vyberte kryptoměnu, kterou chcete vybrat, např. Ethereum, a podle potřeby vyplňte požadované informace. To zahrnuje vyplnění.

 • Externí adresu, kam chcete zaslat finanční prostředky.
 • Částku, kterou chcete odeslat.
 • Peněženka, ze které chcete prostředky odeslat (například Exchange peněženka). Po potvrzení, že jste si přečetli a porozuměli podmínkám zpracování automatického výběru, klikněte na tlačítko Požádat o výběr.

Bitfinex stanovil minimální částku pro výběr podle toho, jestli vybíráte kryptoměny nebo fiat. Jestliže chcete vybrat kryptoměny, minimum je stanoveno na ekvivalent 5 USD dané kryptoměny.

Pokud se rozhodnete vybrat fiat měny, musíte mít na svém uživatelském účtu alespoň 10000 USD, EUR nebo GBP, případně 1 000 000 JPY nebo 75 000 CNH.

Poplatky

Poplatky za vklad

Vklad je na Bitfinex bez poplatků, avšak jen ve chvíli, kdy vkládáte 1 000 USD a více, případně ekvivalent v kryptoměnách. Pokud vložíte méně, je vklad zpoplatněn o tzv. small deposit fee, které se účtuje vždy v dané kryptoměně. Pohybuje se okolo 0,0004 BTC.

Poplatky za výběr

Struktura poplatků za výběr fiat měn je 0,1% z vybrané částky, minimálně 60,00 $. Standardní výběry jsou zpracovány do 5–15 dnů. Expresní výběry fiat jsou zpracovány do 24 hodin (nebo 1 pracovního dne), za poplatek 1,00% z vybrané částky.

Poplatky za obchodování

Výše poplatků při obchodování se liší podle toho, kolik kapitálu jste zobchodovali za posledních 30 dní a také podle toho, zda se jedná Maker či Taker obchod. 

Pozn. Maker “tvůrci” dodávají na burzu likviditu a vytvářejí trh s určitým tokenem. Taker “příjemci” likviditu na burze snižují tím, že reagují na otevřené příkazy.

Poplatky se pohybují od 0,10 % do 0,00 %. Pro konkrétní představu jsme připravili tabulku níže, která však není konečná. Zvýhodnění pokračuje až do 30 miliard dolarů. Celkový výčet poplatků naleznete na stránkách Bitfinex.

Zobchodovaný kapitál za posledních 30 dníPoplatek MakerPoplatek Taker
0,00 $ a více0,100 %0,200 %
500 000 $ a více0,080 %0,200 %
1 000 000 $ a více0,060 %0,200 %
2 500 000 $ a více0,040 %0,200 %
5 000 000 $ a více0,020 %0,200 %
7 500 000 $ a více0,000 %0,200 %
10 000 000 $ a více0,000 %0,180 %
15 000 000 $ a více0,000 %0,160 %
20 000 000 $ a více0,000 %0,140 %

Poplatky za obchodování derivátů

Kromě kryptoměn nabízí Bitfinex i obchodování s finančními deriváty. Můžete tedy spekulovat na růst či pokles klasických měn, ale i indexů (EURO50, DAX30) či komodit (zlato, stříbro). Je důležité upozornit na to, že obchodováním derivátů žádný z instrumentů nevlastníte a je velice rizikové. Proto by jej měli využívat jen velice zkušení uživatelé.

Zobchodovaný kapitál za posledních 30 dníPoplatek MakerPoplatek Taker
0,00 $ a více0,020 %0,0750 %
1 000 000 $ a více0,020 %0,0725 %
10 000 000 $ a více0,020 %0,0700 %
30 000 000 $ a více0,020 %0,0675 %
100 000 000 $ a více0,020 %0,0650 %
300 000 000 $ a více0,020 %0,0625 %

Rozhraní platformy a její funkce

Obchodovatelné měny

Burza nabízí poměrně široké portfolio kryptoměn, které je možné obchodovat. Nabízí i velké množství různých obchodních párů, takže si zde každý najde přesně to, co potřebuje. Celkem je možné obchodovat více než sto různých kryptoměn a stovky různých obchodních párů. Přitom ještě v roce 2018 burza nabízela k obchodování jen 15 aktiv. 

Obchodování na platformě

Platforma pro obchodování nabízí prostředí vhodné spíše pro pokročilé obchodníky. Prostředí jako takové je velmi robustní, propracované, ale i přes to si zachovává přehlednost a intuitivnost. Je poněkud škoda, že není k dispozici česká jazyková mutace.

Nabízí základní i rozšířené možnosti objednávek např. Limit, Limit (Order Book), Market, Stop, Stop-Limit, Trailing Stop, Fill or Kill, Immediate or Cancel, Scaled order, One Cancels Other, Hidden a další.

Bitfinex - Rozhraní platformy

Zdroj: Bitfinex

Margin Funding

Pokud nejste obchodníkem a dáváte přednost bezpečnějším investicím, pak by vás mohla zajímat funkce Bitfinex Margin Funding. Díky ní totiž můžete „poskytovat financování“ jiným obchodníkům v jakékoliv měně podporované na Bitfinexu a vydělávat úroky z podílů, aniž byste se vystavovali rizikům aktivního obchodování. 

Můžete zadat nabídky s vámi zvolenými podmínkami (požadovaná míra návratnosti, doba trvání a částka). Když nabídku obchodník přijme, použije peníze z vaší peněženky k nákupu nebo prodeji bitcoinů (otevření pozice). 

Když obchodník dokončí svůj obchod uzavřením pozice, bitcoiny se nakoupí nebo prodají zpět a peníze plus další úroky se vrátí do vaší peněženky. Margin Funding je mírně pokročilejší téma, ale dá se velmi rychle naučit.

Navíc může být vaše strategie nastavena na automatické obnovování. Pokročilejší uživatelé se také mohou podívat na Lending Pro, což je vysoce přizpůsobitelný nástroj, který využívá automatizované technologie a pokročilé funkce pro správu půjček na základě specifikací uživatele a tržních podmínek.

Obchodování s finanční pákou

Bitfinex také umožňuje uživatelům obchodovat s až 100násobnou pákou, aby podpořili své obchody. Uživatelé mohou zadávat příkazy k vypůjčení požadovaného množství financování v rozsahu a době, kterou si zvolí.

Obchodování s finanční pákou je ale pokročilá a vysoce riziková aktivita a je třeba ji pečlivě zvážit. Důrazně doporučujeme, aby si všichni noví uživatelé před zahájením obchodování s finanční pákou toto téma poctivě nastudovali.

Mobilní aplikace

Kromě klasické browserové verze můžete využít i mobilní aplikaci, se kterou zvládnete otevřít i uzavřít pozice kdekoli jen potřebujete. Aplikace obsahuje veškeré funkcionality, jako desktopová verze. Na to, že je displej mobilního telefonu několikanásobně menší než desktop, Bitfinexu se podařilo navrhnout aplikaci tak, aby vše bylo po ruce a přesně tam, kde byste to čekali. Aplikace je dostupná jak pro Android tak iOS.

Bezpečnost

Hackerské útoky

Co se týče bezpečnosti, Bitfinex si nevede až tak dobře jako její konkurent, burza Binance, která má dodnes čistý štít. Na burzu Bitfinex bylo provedeno hned několik hackerských útoků, které byly úspěšné. 

Během května roku 2015 bylo z burzy odcizeno celkem 1500 bitcoinů, které by dnes měly hodnotu přes 55 milionů dolarů. O několik měsíců později uživatelé Bitfinexu přišli zhruba o 400 000 $ a o rok později o dalších 73 milionů dolarů vlivem hackerského útoku.

Ještě tentýž rok společnost oznámila problém, který narušil bezpečnost burzy, a při kterém bylo odcizeno celkem 119 756 bitcoinů. Poškozeným uživatelům byl snížen zůstatek na účtu o 36 % a rozdíl Bitfinex nahradil tokenem BFX.

Od posledního útoku se Bitfinex zapřísáhla svým uživatelům, že výrazně posílí zabezpečení, což i splnila. Zabezpečení přesunula na první místo a dnes patří k jejím přednostem. Bitfinex chrání 99 % finančních prostředků na offline úložištích a jen 1 % na online peněžence. 

Pověst

Co se týče pověsti, ani tady si Bitfinex nevede tak dobře jako ostatní burzy. Kromě úspěšných hackerských útoků proběhlo i spousta dalších incidentů, které pověst burzy značně oslabily.

V srpnu roku 2016 burza obdržela pokutu od americké komise CFTC ve výši 75 000 $ za nabídku nelegálních komoditních transakcí, které byly financované mimo burzu. Díky tomu bylo odhaleno i porušení zákona, kterého se Bitfinex dopustilo tím, že nebyl registrovaný jako Futures Commision Merchant.

V říjnu roku 2018 měla burza vážné problémy se svými bankovními vztahy a její vedení dokonce oznámila platební neschopnost společnosti. 

V roce 2017 společnost oznámila, že dochází ke zpoždění při výběru USD vlivem zrušení bankovních převodů společností Wells Fargo. Krátce po omezení Wells Fargo společnost Bitfinex uvedla, že její tchajwanská banka přerušila všechny mezinárodní transakce. Od té doby se Bitfinex pohyboval mezi řadou bank v jiných zemích, aniž by zákazníkům sdělil, kde jsou peníze uloženy.

V dubnu roku 2019 podala na Bitfinex newyorská generální prokurátorka Letitia James žalobu s tím, že Bitfinex použil rezervy společnosti Tether k pokrytí ztráty ve výši 850 milionů dolarů panamskému platebnímu procesoru Crypto Capital Corporation. 

Verifikační proces

Jakmile se zaregistrujete, váš účet bude ověřený na základní úrovni. To znamená, že budete moci ukládat a vybírat většinu měn uvedených na burze, provádět základní obchody, poskytovat financování marginu a mít přístup na OTC trh Bitfinex. 

Další ověření je vyžadováno u uživatelů, kteří chtějí vkládat nebo vybírat fiat měny a stablecoiny nebo přistupovat k pokročilým obchodním možnostem. Pro další ověření je nutné provést verifikační proces KYC (Know Your Customer). Proces spočívá ve vyplnění online dotazníku a v odeslání podpůrné dokumentace. 

Abyste úspěšně provedli verifikační proces, je nutné splnit tyto kroky:

 1. Vyplňte online formulář. 
 2. Musíte mít minimálně 18 let.
 3. Doplňte informace: telefonní číslo, e-mailová adresa, adresa bydliště. 
 4. Identifikujte se dvěma platnými doklady. Můžete použít občanský průkaz, cestovní pas, řidičský průkaz, pobytovou kartu, průkaz o povolení k zaměstnání a další. Pokud nemáte 2 formy občanského průkazu, můžete jeden poskytnout a kontaktovat [email protected] zařídit hovor přes Skype. Také byste byli povinni odeslat selfie potvrzující vaši totožnost. 
 5. Vystavte výpis z banky a jasně v něm zvýrazněte vaše jméno. Musíte být uveden jako majitel účtu a váš první vklad do Bitfinexu musí pocházet právě z tohoto účtu.
 6. Doložte potvrzení o bydlišti. Mělo by se jednat o fakturu, která nesmí být starší než 3 měsíce a musí být od společnosti poskytující služby (voda, plyn, elektřina apod.).

Doba zpracování ověření se může pohybovat až okolo jednoho týdne, v závislosti na počtu nově přijatých žádostí k ověření. Většinou se uživatelé dočkají ověření do tří pracovních dnů. 

Bitfinex - Průběh KYC

Zdroj: Bitfinex

Dvoufázové ověření

Tento typ zabezpečení je na kryptoměnových burzách už zavedeným standardem a Bitfinex samozřejmě není žádnou výjimkou. Pro dvoufázové ověření můžete využít Google Authenticator, Fidoo klíč a další.

Ostatní

Zákaznická podpora

Support funguje nepřetržitě. Bitfinex si na proaktivní zákaznický servis potrpí a je až obdivuhodné, že tak velká platforma dokáže odbavit všechny různé dotazy ve většině případů do 12 hodin. Ve chvíli, kdy se však podpora zahltí, lhůta na vyřešení vašeho požadavku se značně prodlužuje. V dobách většího náporu schopná odpovědět nejdříve za 3 dny a někdy neodpoví vůbec.

Právě z toho důvodu má však Bitfinex velmi propracovaný systém FAQ’s, kde naleznete odpověď na většinu vašich otázek.

Kryptoměna Tether (USDT)

Bitfinex představil tuto kryptoměnu už v roce 2014. Jednalo se tehdy o první tokeny, které vznikly a Tether byl mezi nimi. Dříve byl jeho název Realcoin. Tímto tokenem chtěla společnost umožnit zákazníkům přesunout své finanční prostředky do aktiva, které by bylo stabilnější než klasické kryptoměny jako bitcoin či Ethereum, ale nemělo se jednat o fiat měnu. Tato kryptoměna je krytá americkými dolary 1:1, takže Tether by se vždy měl rovnat 1$.

Zkušenost uživatelů

Zkušenosti jsou vesměs pozitivní, avšak objevily se i problémy, na které bychom rádi poukázali. Několik uživatelů má negativní zkušenost, která se týká vkladu na svůj uživatelský účet. 

Jestliže se například při zadávání bankovní platby přepíšete ve variabilním symbolu nebo pošlete transakci bez MEMO ID, Bitfinex vám nemusí prostředky vrátit zpět. Zákaznická podpora “vyřešila” požadavek na vrácení jednoduše. 

Podle ní se škoda nepohybuje přes 150 USD či ekvivalent v jiné měně, a proto tedy požadavek nebude řešit. Pokud by byla škoda vyšší, budou vám prostředky vráceny. Dejte si tedy pozor při zadávání transakcí. U ostatních burz jsme se s podobným přístupem ještě nesetkali.

U spousty uživatelů nastal problém i při výběru kryptoměn. Ten trval až nezvykle dlouho a tak se uživatelé obraceli na zákaznickou podporu, která reagovala tím, že burza má technické problémy a vše se pokusí brzy vyřešit, což se nakonec i stalo. Nicméně byla doba připsání kryptoměn velmi dlouhá a Bitfinex uživatelům nesdělil ani zprávu, že se problém vyřešil a kryptoměny budou brzy připsané.

Výhody

 • Přehledná obchodní platforma.
 • Velké množství obchodních příkazů.
 • Dlouhá historie.
 • K dispozici finanční páka.
 • Vhodná pro profesionální obchodníky.
 • Má vysokou likviditu.
 • Srovnatelné poplatky s jinými burzami.
 • Pro obchodování s kryptoměnami nevyžaduje nic víc než emailovou adresu.
 • Možnost obchodování pro společnosti.
 • Mobilní aplikace.
 • Zvýhodněné poplatky v případě větších objemů.

Nevýhody

 • Menší množství kryptoměn a fiat měn než u jiných burz.
 • Pro nováčky může být na první pohled složitá.
 • Problémová historie.

Celkové hodnocení

Co se týče naší redakce, s burzou Bitfinex máme dobrou zkušenost. Nikdy jsme neregistrovali větší problém, který by nás od burzy odradil. 

Bitfinex se potýkal s velkou řadou problémů, které jí jednoznačně ubírají kredit a víru uživatelů v zabezpečenou a zodpovědnou platformu. Bitfinex se však po posledním úspěšném hackerském útoku zapřísáhl, že postaví bezpečnost na první místo. Od té doby neproběhl žádný hackerský útok, při kterém by byly prostředky uživatelů odcizeny, což je skvělý důkaz dodržení svého slova. 

Co se týče obchodní platformy jako takové, dá se říct že je zpracovaná nadprůměrně. Jsou zde dostupné různé obchodní příkazy, je rychlá a přehledná. Oproti Binance se může na první pohled zdát jednodušší, jelikož Binance má spoustu různých nástrojů a projektů, ve kterých se uživatel v začátcích snadno ztratí.

Poplatkově je Bitfinex o něco dražší než Binance. Bitfinex má také menší množství fiat měn, kryptoměn i obchodních párů než Binance. Na druhou stranu si zase vede lépe v zákaznické podpoře, která je rychlejší. 

Kdybychom se však měli definitivně rozhodnout mezi Bitfinex a Binance, preferovali bychom Binance, které má za sebou bezproblémovou historii, větší výběr kryptoměn, více nástrojů a o něco nižší poplatky.

Jak si založit účet na Bitfinex

 1. Přejděte na stránku burzy pomocí tohoto odkazu.
 2. V pravém horním rohu klikněte na “Sign Up”.
 3. Vyplňte své údaje – uživatelské jméno, heslo, potvrzení hesla, e-mail, captchu a reffer code (6x3TLQfYc), který můžete ponechat, abyste podpořili Fintree.
 4. Odešlete formulář.
 5. Verifikujte svoji e-mailovou adresu kliknutím na odkaz, který vám do ní přijde.
 6. Nastavte si dvoufaktorovou autentizaci pomocí FIDO klíče nebo Google Authenticator.

Líbí se vám recenze? Podpořte nás kávou ☕ Káva za Fiat i BTC přes LN.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Přednastavená částka pro podporu je 4000 sats – ekvivalent 1 kávy.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Bitfinex

Jedna z nejoblíbenějších krypto burz světa.

Hodnocení
Otevřít účet