První sklad měl ve skříni, dnes je Vojtěch Sláma s firmou YOO.cz mezi předními hráči na trhu s erotickými pomůckami. E-shop YOO.cz, zaměřený na ženy a odvážné muže, si během krátké doby od svého spuštění v roce 2020 získal srdce tisíců zákazníků a nyní stabilně roste. S obratem přesahujícím 32 milionů korun a meziročním nárůstem tržeb o 34 % se YOO.cz stává lídrem na českém trhu s erotickými pomůckami.

Začátky podnikání sahají až do studentských let zakladatele, kdy si při programování erotických seznamovacích webů poprvé uvědomil potenciál trhu s erotickými pomůckami.  „Překvapilo mě, že na seznamky denně chodí i padesát tisíc uživatelů. Viděl jsem v tomto zákaznickém segmentu potenciál a napadlo mě, že by u nich mohly mít úspěch erotické pomůcky a další zboží spojené se sexualitou,” vzpomíná Vojtěch Sláma, zakladatel TWIXO Group, s. r. o., provozující internetový obchod YOO.cz.

V roce 2010 se rozhodl spustit svůj první internetový obchod. „Zpočátku se jednalo o affiliate marketing. Později jsem se rozhodl založit plnohodnotný e-shop. První sklad zboží jsem měl v obyčejné skříni, v bytě. Po dvou letech jsem si pronajal samostatné prostory a postupně jsem vytvořil tři různé internetové sexshopy, abych na nich mohl zkoušet různé strategie cenotvorby a cílení na zákazníky, ” dodává Vojtěch a podotýká, že přelom přišel v roce 2020, kdy spustil YOO.cz.

Dnes tým YOO.cz tvoří vedle 10 stálých zaměstnanců také řada brigádníků a externích spolupracovníků, kteří se společně snaží přinášet na trh inovativní produkty a poskytovat zákazníkům prvotřídní služby. Sortiment e-shopu nabízí přes 4000 různých produktů v 700 kategoriích, od afrodiziak až po BDSM pomůcky, které reflektují rostoucí zájem o intenzivní sexuální zážitky. Loni YOO.cz doručil zákazníkům 29 600 zásilek a dosáhl čisté tržby více než 32 milionů korun (po odečtení stornovaných a vrácených zásilek). „Celý segment erotického zboží roste a díky tomu se zvětšuje i základna zákazníků, i když pozorujeme jejich vysokou citlivost na cenu. Průměrná hodnota objednávky se pohybuje na cca 1480 Kč a nedorovná ani inflaci. Erotické pomůcky však nakupují i ti, kteří dříve zkušenost s online nákupem neměli,“ komentuje Vojtěch aktuální situaci na trhu. 

yoo-cz

Velký důraz firma klade na osvětu v oblasti sexuality. Vytváří vlastní anonymní průzkumy, co Češky a Čechy v oblasti sexuality zajímá a co řeší. Výsledky jsou zpracovávány ve spolupráci se sexuology a psychology a poté komunikovány prostřednictvím médií. „Témata, jež jsou často považována za tabu, pak na sociálních sítích komunikují námi vybraní influenceři. Tento přístup nám pomohl vybudovat silnou komunitu loajálních zákazníků, zejména mezi ženami, které tvoří 75 % klientely. Zajímavé je, že ženy u nás nakupují především pomůcky hlavně pro sebe, zatímco muži hledají pomůcky pro použití v páru nebo pro ženy. Průměrná výše objednávky u mužů je však vyšší než u žen, ” vysvětluje Vojtěch způsoby jejich osvěty. 

Prozatím se YOO.cz soustředí především na tuzemský trh, v budoucnu však plánuje expanzi do dalších zemí. „S ohledem na vizi expanze do zahraničí jsem jako technické řešení pro e-shop zvolil Shoptet, který disponuje velkým množstvím dostupných doplňků tvořených špičkovými vývojáři. Zároveň lze snadno naklonovat instance do dalších států,” vyzdvihuje Vojtěch platformu Shoptet, kterou využívá už 37 000 tuzemských e-shopů. 

Za zásadní konkurenční výhodu YOO.cz Vojtěch považuje filozofii společnosti, která přesahuje pouhý prodej produktů. E-shop se snaží změnit vnímání sexuality ve společnosti a přinášet do této oblasti pozitivní změny. V YOO.cz věří, že sex by neměl být vnímán pouze jako výkonová záležitost, ale jako příležitost pro radost, intimní sdílení a osobní růst.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.