Co všechno musí finanční instituce podniknout, aby zatrhla finančnímu zločinu tipec? Monitoring transakcí. Risk based approach. Screening klientů. Toto a mnoho dalšího se pojí k nechvalně známým anti-money laundering, zkráceně AML, opatřením. Pod tím si můžeme představit set pravidel a požadavků, které zjednodušeně mají za cíl eliminovat praní peněz. A že z toho může jít hlava kolem. Zejména pokud chceme tyto procesy maximálně automatizovat ale zároveň nastavit tak, aby byly co nejvíce efektivní a odpovídaly všem požadavkům.

V ThePay berou toto téma velmi vážně a soustavně se v tomto ohledu snaží zlepšovat. Přes jejich platební bránu a službu Sender, díky stále rostoucí základně čítající více než 4 000 klientů, projde nepřeberné množství transakcí. Bez automatizace AML opatření se tak už jejich platforma neobejde. „Rádi spolupracujeme s lidmi a společnostmi, které jsou nám v něčem blízké a jejich produkt nám dává smysl. A kde jinde takovou společnost hledat než v Estonsku, hnízdě startupů”, Daniel Havel, CEO ThePay.

Hledali řešení a také ho našli. Právě tak začala spolupráce ThePay se Salv, který nabízí řešení na (nejen) tento konkrétní problém, ale i další. Hlavním cílem tohoto evropského fintech scale-upu, založeným AML a fraud specialisty, je porazit finanční zločin. Jejich systém je postaven zejména pro AML, ale dá se vhodně využít pro odhalování podvodných transakcí. Stačí Salv napojit na své systémy. Co ale konkrétně umí? Kromě uživatelsky přívětivých vychytávek, které usnadní organizaci práce, Salv nabízí několik základních balíčků.

PEP a Sanction screening 

Konec manuálnímu vyhledávání a ověřování, zda na danou osobu nebyly uvaleny sankce nebo zda se jedná o politicky exponovanou osobu. Salv automaticky porovná klienty i transakce s Dow Jones sankčními seznamy a dalšími pravidelně aktualizovanými seznamy, a to jak v reálném čase, tak i zpětně. Pokud tedy propojíte svůj systém se Salv, uvidíte ve svém uživatelském rozhraní tzv. alerty, tedy upozornění, že je potřeba na danou osobu nebo transakci hodit očko, protože je zde shoda s osobou ze sankčního seznamu. Co vám řekne každý compliance specialista je, že falešným poplachům, tzv. false positive shodám,  se asi nikdy úplně vyhnout nedá. Ale díky dobře nastaveným clearance rules je možné je efektivně snížit.

Obsah obrázku text, snímek obrazovky, Písmo, číslo

Popis byl vytvořen automaticky

Zdroj: Salv

Monitoring transakcí

Při nastavování pravidel pro monitoring, tzv. transaction scenarios, nemusíte spoléhat pouze na svoji představivost, ale můžete si vybrat z bohaté Salv knihovny s více než stovkou možných scénářů. Samozřejmě všechny limity si nastavíte podle potřeby. Ale ani vlastní pravidla mířená např. na malou skupinu vaší klientely nejsou překážkou. Pro lepší představu, máme nastavený limit pro počet malých transakcí a na účet klienta přijde během jednoho dne mnoho malých částek ve stejné výši. Toto je poměrně podezřelé. Salv si toho samozřejmě “všimne” a díky nastavenému monitoring pravidlu vygeneruje alert. My se tak dozvíme, že se něco takového děje a můžeme danou situaci efektivně prověřit.

Product Screenshot

Zdroj: Salv

Risk scoring 

Salv nabízí pomocnou ruku i v automatizaci risk scoring klientů a potenciálních klientů. Díky scoring pravidlům, které odpovídají guidelines FinCEN & FCA, je mitigace rizik i onboarding nových klientů mnohem jednodušší. Přitom ale povýšíte často skloňovaný risk based approach na novou úroveň. V praxi to funguje tak, že si nastavíte risk kategorie svému podnikání na míru a Salv podle nich dané osoby vyhodnotí. Většina vašich klientů tak bude označena jako “low risk”, kdežto třeba potenciální klient bude vyhodnocen jako “high risk”. Své budoucí vyjednávání můžete  tím pádem včas nastavit tak, aby daná rizika reflektovalo a vyhnuli se při negociaci náhlým a nepříjemným nutným změnám.

Product Screenshot

Zdroj: Salv

Integrace

S integrací samotného systému vám tým ze Salv bude pomáhat, jak to jen jde. Po celou dobu integrace budete mít k dispozici parťáka, který vás vším provede. Komunikace funguje rychle a na jedničku. Navíc všechny potřebné informace najdete v přehledně zpracovaném manuálu.

„Co u nás v ThePay velmi ceníme, je otevřenost kritice a zpětné vazbě. Tu si v Salv opravdu berou k srdci a svoje služby neustále zlepšují. No a jestli Salv nemáte jak využít, ale potřebovali byste pomoci s platebním řešením, podívejte se k nám. Naše platební brána vás potěší svou funkčností i vzhledem, který si můžete vyladit podle svých přání,” doplňuje Havel.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

AML řešení od Salv

Globálně první platforma pro boj s finančními podvody v reálném čase.

Vyzkoušejte Salv