Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 53. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Americká inflace za září tak trochu vyděsila trhy. Ukázala totiž hodnotu 3,7 % v meziročním srovnání, což je na míle vzdálené červnovému dnu. Co přesně stojí nejvíce za růstem cen v USA? A jak se vyvíjí jádrová inflace? Spolu s trhem práce se bude jednat o klíčová data pro americký Fed. Trh práce je nadále extrémně silný a tlaky na inflaci tak budou i ve zbytku roku. Po zádech se stihl poplácat Joe Biden, který se pochlubil tím, že se za jeho vlády podařilo v USA vytvořit nejvíce pracovních pozic v historii. Americkému prezidentovi tak uděláme malý „fact check“ a povíme si, co přesně stojí za nárůstem pracovních pozic v USA. 

Dále se budeme věnovat také situaci na Blízkém východě. V USA hrozí odsunutí části finanční podpory pro Ukrajinu právě do Izraele – pro jsou zejména republikáni. Podaří se demokratům prosadit podporu pro obě země? Podíváme se také na vývoj dvou komodit – ropy a zlata. Známý vtip říká, že kdekoliv se najde ropa, tak USA mají ihned tendenci doručit do daného místa svou demokracii. Nyní se hovoří o roli Íránu v daném konfliktu a jakékoliv politické sankce nebo dokonce vojenský zákrok na Írán by mohl vyhnat cenu ropy i výrazně nad 100 dolarů za barel. Z globálního napětí těží i známý bezpečný přístav – tedy zlato. To pod tlakem posilování amerického dolaru zažilo jedno z nejhorších období za dlouhou dobu, nyní však chytá druhý dech. Kam až se může cena zlata vyšplhat?

Se zajímavým prohlášením přišel tento týden šéf kryptoměnové burzy Binance. Podle něj by mohl bitcoin atakovat velmi brzy i úroveň historického maxima. Hlavním důvodem podle něj je blížící se halving, který by měl nastat na konci dubna příští rok. Podíváme se tak na vývoj bitcoinu po posledních 3 rozpůleních a ukážeme si, že na jeho prohlášení může být trocha pravdy. Podle nás by však mohl bitcoin těžit i ze snižování úrokových sazeb v USA a také přijetí prvního ETF fondu, které je zdá se velmi blízko. Kam až by podle „CZ“ z Binance mohla cena jednoho bitcoinu vystoupat? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!

Investiční memento #53 | Okamžik, na který Bitcoin čeká!

Avatar Autor
Petr Lajsek

Analytik finančních trhů, expert na ropu a pohonné hmoty. Ale také milovník memes z investičního světa a autor YouTube pořadu Investiční Memento.

Purple Trading

Široký výběr měnových párů, nízké spready a rychlá exekuce příkazů. To je Purple.

Hodnocení
Přečíst recenzi