Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 48. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

V americkém Fedu se asi postupně začínají modlit, aby více Američanů přišlo o své pracovní místo. Nezaměstnanost je stále na 50-letých minimech a růst hodinové mzdy o 4,4 % stále vyvolává inflační tlaky. První známky ochlazení trhu práce však tento týdne přinesla statistika volných pracovních míst, která vykázala číslo 8,8 milionu. Trh přitom očekával kolem 9,5 milionu a tlak na další zvyšování úrokových sazeb v USA je tak o něco nižší. Stále je však na trhu kolem 1,5 volného místa na jednoho nezaměstnaného, pro snížení inflačních tlaků by tato statistika měla být maximálně 1,2. Naopak statistika producentské inflace za červenec, která je jedním z nejdůležitějších dat pro americký Fed, ukázala na opětovnou akceleraci inflace. Jaké jsou tak šance na nastavení úrokových sazeb na dalších zasedáních?

Tikající bombou může být americký realitní trh, dostaneme se do podobné situace jako v roce 2008? Vlastní bydlení je v USA extrémně nedostupné a zájem o hypotéky je na 30-letém minimu. Ceny domů však neklesají, s růstem sazeb se však výrazně zvýšila průměrná sazba hypotéky. Společnost Zillow tak přišla s převratným produktem, kdy pro koupi vlastního bydlení stačí pouze splacení 1% jistiny. Toto nemůže dopadnout dobře..Dobře nedopadla ani sázka proti akciím Nvidia, ty opět po malé korekci ožily a dosáhly na historická maxima. My si ukážeme dva nešťastníky, kteří buď proti akciím Nvidia vsadili, nebo je prodali příliš brzy.

Z hrobu tento týden vstal opět bitcoin, postupně se do něj však vrací..Kryptoinvestory tento týden potěšily zprávy ohledně chystaného ETF fondu na bitcoin. Burzovně obchodovatelný fond na největší kryptoměnu by dodal potřebnou legitimitu a bitcoin by tak mohl být široce vyhledávaný i mezi masami. Společnost Greyscale loni požádala SEC o transformaci svého bitcoinového fondu do ETF, ta však žádost zamítla. Greyscale se však obrátila na soud a ten dal společnosti za pravdu. Americký úřad pro cenné papíry tak bude muset opět zvážit transformaci daného fondu do ETF. Na kryptoměnovém trhu tak zavládla krátkodobá euforie. Během posledních hodin však bitcoin prošel opět velkou korekcí a prakticky odevzdal veškeré zisky. Co za tím stojí? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!

Investiční memento #48 | Kdy praskne realitní bublina?!

Avatar Autor
Petr Lajsek

Analytik finančních trhů, expert na ropu a pohonné hmoty. Ale také milovník memes z investičního světa a autor YouTube pořadu Investiční Memento.

Purple Trading

Široký výběr měnových párů, nízké spready a rychlá exekuce příkazů. To je Purple.

Hodnocení
Přečíst recenzi