Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 26. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Fed proti všem. Tak by se dalo popsat vnímání trhů ze začátku tohoto roku. Zatímco retailoví  investoři pomalu vyhlížejí světlo na konci tunelu, tak profesionální investoři a hlavně americká centrální banka jsou stále skeptici. Rozhodně k tomu mají své důvody – nabitý trh práce, stále vysoká inflace a vyšší než očekávané retailové tržby. Prakticky všechna ekonomická data ukazují na fakt, že boj s inflací bude ještě dlouhodobý. To si pomalu začínají uvědomovat i investoři a akciové indexy jsou tak v posledních dnech pod velkým tlakem. Čeká nás u S&P 500 pád pod 3900 bodů? Výraznou změnou prošla také očekávání ohledně cílové úrokové sazby v USA. Ta by mohla vyskočit na červencovém zasedání až na 5,5 %. To je o více než 50 bazických bodů více, než se čekalo před měsícem. 

Technologie zatím zvládají tento nápor relativně slušně, mohou se totiž opřít o dobré výsledky několika společností. Zářným případem je Nvidia, která včera podržela doslova celý Nasdaq. Jaké byly její výsledky? A která kouzelná slova potěšila investory? Na opačné straně spektra je Intel, u kterého se kupí jeden problém za druhým. Nejprve dost zklamaly výsledky a výhled, včera pak Intel v rámci šetření nákladů výrazně osekal dividendu. Možná poslední atraktivní věc na společnosti je tak minulostí. Řítí se Intel do záhuby? 

Jedním z rizik, o kterém se aktuálně nemluví tolik jak by bylo vhodné, je americký realitní trh. Ten je totiž dost možná na kraji propasti. Nájmy jsou v USA extrémně drahé a o hypotékách ani nemluvíme. Zájem o ně meziročně spadl o 80 % a s růstem úrokových sazeb asi ještě poklesne. Američané navíc mají rekordní dluh na kreditních kartách – ten meziročně vzrostl o 18 % na 930 miliard dolarů. Průměrný úrok na kreditní kartě je přes 20 % ročně. Někteří Američané pomocí kreditních karet dokonce financují svůj dennodenní život. Navíc v USA očekáváme růst nezaměstnanosti, což je v boji s inflací nevyhnutelné. Tiká tak na trzích další časovaná bomba?

Ani další téma není příliš pozitivní. Ušili jsme si na sebe s umělou inteligencí bič? Pamatujete na Terminátora 2 a SkyNet? Známý ChatGPT totiž vyjádřil touhu být živý a mocný. Tohle ještě může být velmi zajímavé..Dále se podíváme na jeden překvapivý kolos, který byl skryt na trhu investičních fondů. Určitě neuhádnete, o koho jde. Dále si pak ukážeme jeden tip jak ušetřit dle renomovaného Wall Street Journal. O co jde? To a mnoho dalšího se dozvíte v dnešním díle Investičního Mementa

Avatar Autor
Petr Lajsek

Analytik finančních trhů, expert na ropu a pohonné hmoty. Ale také milovník memes z investičního světa a autor YouTube pořadu Investiční Memento.