Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 24. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Minulý týden nebyl co do ekonomických zpráv tak nabitý jako ten předchozí, pro akciové trhy však oddech rozhodně nenastal. Nejsledovanější byl projev guvernéra Fedu Jerome Powella. Ten si stále zpívá svou písničku o inflaci, trhy ho však vesele ignorují. Zejména tedy jde o retailový kapitál, který od začátku roku teče do akciových trhů obrovským tempem. Máme však jedno varování – to nejhorší ještě nemusí být za námi. V plném proudu je stále výsledková sezóna a technologičtí giganti se až na pár výjimek nepředvedli ve zrovna nejlepším světle. Jaké byly výsledky Apple, Alphabet, Amazon a Meta? A která společnost doslova šokovala trh svým obřím růstem?

Trochu vám poradíme – o Alphabet se nejedná. Ten má totiž úplně jiné problémy. Vypuštění jeho umělé inteligence mu doslova ušilo z ostudy kabát. Asistent s názvem Bard totiž zatím zlobí jako jeho skoro jmenovec ze seriálu The Simpsons. Sice umí hezky vše vysvětlit, mnohdy je to však úplně špatně. Konkurenční Microsoft zatím vesele vpustil svou umělou inteligenci do vyhledávače Bing. Dojde tak k velkému přesunu sil na poli vyhledávačů? Nebo vše Google časem opraví a aktuální situace je tak dost možná vhodná pro nákup? 

Podíváme se také na další slavnou akcii, která je doslova miláčkem retailového kapitálu. Od začátku roku dokonce posílila o 100 %. O jakou společnost se jedná? Naštěstí ji zatím nezaklel Jim Cramer, to se mu však tento týden povedlo hned se dvěma aktivy. Jaká to byla? Jejich hodnota spadla rychleji, než špionážní balón, který na USA vyslala Čína. Určitě jste tuto kauzu zaznamenali, my jsme pro ní našli možná ideální řešení a odplatu pro USA. Na záver vám již v téměř pravidelné rubrice ukážeme další absurdní investici, která několika šťastlivcům vydělala milióny. O co se jedná? To a mnoho dalšího se dozvíte v dnešním díle Investičního Mementa!

Avatar Autor
Petr Lajsek

Analytik finančních trhů, expert na ropu a pohonné hmoty. Ale také milovník memes z investičního světa a autor YouTube pořadu Investiční Memento.