Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 18. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Santa letos nepřijel. Tak by se dala označit aktuální situace na akciových trzích. Přitom právě v prosinci jsme zvyklí na tradiční Santa Claus rally! Tedy situace, kdy akciové trhy kolem Vánoc rostou. Tomu je nakloněna i historie, prosinec je pro akciové trhy tradičně jedním z nejlepších měsíců. Proč nám však akcie stále padají a kdo za tím stojí? Dočkáme se přeci jen nějaké rally ke konci roku? Pokud vám však nevadí pád akcií a spekulujete proti nim, tak pro vás máme skvělou inspiraci. Slavný Jim Cramer totiž publikoval svých top 7 akcií pro rok 2023. A všichni tušíme, jak Jim Cramer dokáže zaklít prakticky každé aktivum.

Konec roku je smutný také pro dva miliardáře – Jeffa Bezose a Elona Muska. Akcie Amazonu se od začátku roku propadly o 50 % a dokonce se tak jedná o první americkou firmu v historii, která ztratila na kapitalizaci přes 1 bilion dolarů. Jeff Bezos si tak pravděpodobně utírá slzy sto dolarovými bankovkami. Proč však akcie Amazonu doopravdy tak klesají? Důvodů k radosti má naopak dost Donald Trump, právě ten totiž překvapivě stojí za jedním z nejvýnosnějších aktiv pro letošní rok. Podívejte se na onu absurditu, která vzala kryptoměnové trhy útokem!

Nebylo by to Investiční Memento, abychom se nezmínili o Elonu Muskovi. Ten se rozhodl odstoupit z vedení Twitteru a aktivně tak hledá svou náhradu. My máme exkluzivní fotografie dvou žhavých kandidátů na jeho pozici! Dále však trpí Tesla, jejíž akcie letos poklesly o magické číslo. Elon Musk však přispěchal na záchranu a jeden jediný jeho komentář dokázal poslat akcie Tesly opět výše. O co přesně šlo? A jaká je situace kolem kryptoměnových burz FTX a Binance? Čeká nás opět další krach ještě do konce roku? Pokud vás zajímá o jaké problémy jde, či jaký byl vývoj ceny Bitcoinu, nezapomeňte se podívat na dnešní Investiční Memento!

Avatar Autor
Petr Lajsek

Analytik finančních trhů, expert na ropu a pohonné hmoty. Ale také milovník memes z investičního světa a autor YouTube pořadu Investiční Memento.