Zdroj: CardMapr.nl na Unsplash

Poslanci Evropského parlamentu představili plány na vytvoření celoevropského rámce digitální identity, který by občanům EU umožnil digitální přístup ke klíčovým veřejným službám.

V současné době se občané Evropské unie musí při ověřování své totožnosti na internetu obracet na komerční poskytovatele, což podle Evropského parlamentu „vyvolává obavy o důvěryhodnost, bezpečnost a ochranu soukromí“.

Nový evropský rámec pro digitální identitu (eID) lidem umožní se identifikovat a ověřovat online prostřednictvím evropské digitální peněženky, aniž by se museli obracet na komerční poskytovatele. Uživatelům také poskytne „plnou kontrolu“ nad jejich údaji a umožní jim rozhodnout, jaké a s kým budou sdílet informace o sobě.

Poslanci navrhli, aby se digitální peněženka EU stala nástrojem, který dokáže také číst a ověřovat elektronické dokumenty, ve snaze posílit soukromí a kybernetickou bezpečnost a zajistit, aby třetí strany nesly odpovědnost díky registraci všech transakcí. Digitální peněženka má být pro obyvatele EU dobrovolná s cílem zajistit, aby s těmi, kteří se rozhodnou ji nepřijmout, „nebylo zacházeno jinak než s těmi, kteří ji přijmou“.

digitalni-penezenka-2-t

Zdroj: Frederic Koberl na Unsplash

Digitální peněženka ve všech státech EU

Podle evropské zpravodajky Romany Jerkovićové umožní digitální peněženka uchovávat osobní údaje v rámci jediného digitálního průkazu totožnosti – od sociálních, finančních, zdravotních a profesních údajů až po kontakty. Celoevropský systém bude vyžadovat, aby všechny členské státy přišly s jednou peněženkou v rámci národního systému eID, čímž se zajistí jejich propojenost.

Už nyní sebou lidé nemusí nosit například platební karty, ty se totiž dají nahrát do chytrých telefonů. Cílem legislativy je zrušit nutnost nosit sebou různé osobní průkazy, například potřeba nosit s sebou občanský nebo řidičský průkaz. Plány na vlastní digitální peněženku má i česká vláda, která plánuje představit aplikaci, která by plastové kartičky mohla zabít úplně.

Zdroj: Finextra

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.