Zdroj: Cryptobriefing

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který znemožňuje platby kryptoměnami a potvrzuje rubl jako jedinou uznávanou měnovou jednotku v Ruské federaci.

Podle internetových stránek ruského podpůrného legislativního systému ruský prezident Vladimir Putin podepsal federální zákon, který brání používání digitálních finančních aktiv jako platebního prostředku.

Podle nového zákona již nejsou digitální aktiva přijímána jako „peněžní náhražky“, a proto je nelze akceptovat jako platby za zboží a služby. Zakázány jsou i jiné peněžní formy, čímž se potvrzuje pozice rublu jako jediné oficiálně přijímané měny v Ruské federaci.

Směnárny a krypto podniky jako dozorčí orgán

Dodržování předpisů bude zajištěno tím, že provozovatelé směnáren a podniky ponesou odpovědnost za jakékoli porušení. Podle ruského práva jsou tito provozovatelé považováni za „subjekty národního platebního styku“ a musí dodržovat předpisy, které mimo jiné omezují druhy transakcí, které smějí provádět, a zakazují poskytovat svým zákazníkům pákové a výnosové produkty.

Finanční aktiva nyní může přímo nabývat ruský stát bez účasti nebo souhlasu burzy. Cenné papíry, které kryjí digitální aktiva mohou být rovněž legálně ukončeny bez předchozího upozornění držitelů aktiv.

Budoucnost kryptoměn v Rusku

Rusko projevilo nejednoznačný postoj k digitálním aktivům. V květnu ruská centrální banka naznačila, že je otevřená myšlence používat kryptoměny pro mezinárodní vypořádání, ale ne nutně na domácím trhu. Na druhou stranu ruský ministr průmyslu a obchodu prohlásil, že kryptografické platby budou legalizovány „dříve či později v tom či onom formátu“.

Rusům v zahraničí nemusí být nutně umožněn větší přístup ke kryptoměnám, protože sankce zakázaly některým kryptoburzám poskytovat služby ruským občanům v Evropské unii.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!