Drazí čtenáři, vítejte u našeho vánočního týdeníku, posledního v roce 2023, ve kterém vám přinášíme novinky ze světa digitálních aktiv. Jako vždy pro vás máme nálož toho dobrého co stojí za pozornost. Společně se dnes podíváme na některé statistiky za rok 2023 a ukážeme si několik důležitých zpráv. Naložte si pořádnou mísu bramborového salátu, pohodlně se zapusťte do křesla a pojďme na to.

Nový rekord ve výpočetní síle bitcoinové sítě

Ať už se koukáte na bitcoinovou síť skrze jakoukoliv čočku, faktem zůstává, že jde o jednu z nejzabezpečenějších databází na světě. Miliony výpočetních jednotek po celém světě nepřetržitě pracují, snaží se vyhledat nonce a uzavřít blok. Právě díky těmto počítačům je blockchain v podstatě vytesaný do kamene a nelze falšovat transakce.

Celá tato síť se každý den vyvíjí a často dosahuje nových rekordů. Přesně den po Vánocích, koncem roku 2023, se dokonce dostala na své nové maximum, když dosáhla na 544 exahashů za sekundu.

cointelegraph.com

Jak můžete vidět, výpočetní síla poměrně spolehlivě koreluje s cenou aktiva. Je to jen logické, neboť těžaři za svou práci dostávají výplatu v bitcoinu, přičemž vyšší cena znamená, že se těžba vyplatí většímu počtu lidí. Koneckonců cena bitcoinu se za poslední rok zvýšila o 150 % a výpočetní výkon narostl za stejné období o 130 %.

Více na stránkách Cointelegraph.

Sociální síť X spustí digitální platby uprostřed roku 2024

Elon Musk chce pro svou sociální síť X spustit možnost digitálních plateb někdy v polovině roku 2024. Na tuto funkci se čeká již pěkně dlouho a spousta lidí očekává zapojení některé z velkých kryptoměn. Nešlo by o nic divného, neboť sám Musk byl velkým proponentem memecoinu Dogecoin, jeho značku dal na chvíli i místo loga Twitter. Tento krok by šel i ruku v ruce s Teslou a zásobárnou bitcoinu v hodnotě 148 milionů, kterou má na své rozvaze.

Více na stránkách Cointelegraph.

Aukční dům v roce 2023 prodal digitální díla za zhruba 35 milionů dolarů

I když je velký boom NFT tokenů za námi, rozhodně to neznamená, že by tato technologie zmizela z povrchu světa. Své kořeny má i v reálném světě, například v aukčních síních.

O svůj úspěch se podělila aukční síň s názvem Sotheby’s, jejíž stáří se počítá na 279 let. Právě za rok 2023 měl tento podnik prodeje za 35 milionů dolarů. Kromě jiného firma spustila i vlastní sekundární tržiště pro NFT tokeny Sotheby’s Marketplace.

Více na stránkách Cointelegraph.

Počet kryptoměnových společností ve Španělsku vzrostl o 56 %

Kryptoměnové společnosti to dnes nemají vůbec lehké. Medvědí trhy cloumají s důvěrou zákazníků a investorů, z druhé strany pak neustále útočí regulatorní orgány, které velice často vytvářejí pouze zmatek a nic reálně neřeší. I tak se počet těchto firem neustále zvedá.

Za rok 2023 se počet podniků, kteří mají licenci opravňující k poskytování služeb týkajících se digitálních aktiv, zvedl o 56 procent. Celkově se na seznam přídalo dalších 30 společností, avšak toto množství stále zaostává za minulých rokem o 23 jmen.

Více na stránkách Cointelegraph.

Poškození lidé v Mt. Gox již dostávají své peníze zpět

Jestli jste zažili éru kryptoměnové burzy Mt. Gox, můžete se nazývat kryptoměnovými veterány. Hack této burzy způsobil jeden z největších problémů kryptoměnového světa, neboť investoři přišli o stovky milionů dolarů. V posledních letech se řešil návrat určité části peněz právoplatným majitelům. Konečně se teď zdá, že se věci daly do pohybu a někteří již výplatu dostávají.

Více na stránkách Cointelegraph.

Binance bude platit 2,7 miliardy dolarů na pokutě

Každá společnost je jako takový deštník – velikost znamená více pozornosti, větší množství obsloužených lidí, ale musí také unést největší množství dopadající vody po celém povrchu. Binance má v tomto neotřelé zkušenosti a v posledním roce si prochází peklem. Po celém světě ztrácí oprávnění k podnikání a nedávno musel odejít i CEO Changpeng Zhao kvůli podvodům.

Právě jednání bývalého CEO je dnes tématem, neboť komoditní komise CFTC odsouhlasila částku za vyrovnání ilegálních praktik. Binance bude muset zaplatit zhruba 2,7 miliardy dolarů na pokutě a samotný Changpeng Zhao pak 150 milionů dolarů.

Pokud Binance pokutu zaplatí, mělo by to ukončit dlouhotrvající spor s CFTC, což snad ve výsledku společnosti ulehčí.

Více na stránkách Cointelegraph.

Shiba Inu spustí vlastní doménu prvního řádu .shib

Webové aplikace a decentralizované aplikace s sebou přinášejí mnoho nového. Tým Shiba Inu chce do této sbírky pokroku přidat i vlastní doménu prvního řádu .shib (mohl by tak vzniknout třeba web www.fintree.shib). Problém je v tomto ohledu jednoduchý – nejedná se o standardní koncovku, což znamená, že ji normální DNS systémy nerozeznávají.

Pro vývojáře je hlavní cíl především propojení Web2 aplikací s Web3. Jestliže se tento krok povede, mohl by mít například každý držitel těchto tokenů svou vlastní emailovou adresu s koncovkou .shib.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage