Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy pro vás máme mnoho novinek, které stojí za pozornost. Minulý týden byl především ve znamení bitcoinu, který na grafu ceny ukázal velké přemety směrem vzhůru. Společně se podíváme na dominanci, na náznaky týkající se spotového ETF na bitcoin a třeba na spojenectví mezi gigantem Mastercard a MoonPay. Přejeme vám příjemné čtení.

Bitcoinová dominance na nejvyšších hodnotách za 2,5 roku

Bitcoinová dominance je jednoduchý ukazatel, který porovnává tržní kapitalizaci této kryptoměny s celkovou tržní kapitalizací kryptoměnového trhu. Pro investory je to jednoznačně důležitý údaj, podle kterého mohou posuzovat sílu Bitcoinu a odhadovat trend, kterým se trh posune.

cointelegraph.com

V minulém týdnu dosáhla tato metrika na 54 %, což je nejvyšší hodnota za posledních 2 a půl roku. Oproti předchozím cyklům je to velký rozdíl. Například v roce 2017 byla bitcoinová dominance na 80 procentech, šedesáti procent pak dosáhla v roce 2021. Tento postupný pokles značí, že se nám celé odvětví pěkně rozrůstá a peníze se diverzifikují i do jiných projektů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Vyhledávání výrazu “Buy Bitcoin” se ve Velké Británii zvýšilo o 826 %

Růst ceny s sebou nutně nese i větší zájem. To je pozorovatelné především po dlouhé kryptoměnové zimě. Své o tom mohou povídat statistiky z Velké Británii. Po nedávném růstu ceny bitcoinu vyhledávač Google zaznamenal extrémní zvýšení počtu vyhledávání výrazu “Buy Bitcoin” o více než 800 procent.

Podobné tendence bylo možné pozorovat i ve zbytku světa. Celosvětově například vzrostlo vyhledávání slov “BlackRock Bitcoin ETF” o 250 %. Ačkoliv se nejedná o přímá data z trhu nebo blockchainu, rozhodně jde o důležité indikátory sentimentu a náruživosti retailu k nákupu. Je tak možné, že se konečně blížíme k bull marketu, na který všichni čekáme.

Více na stránkách Cointelegraph.

Bitcoinové ETF od BlackRocku zalistováno u clearingové instituce

Snad celý svět čeká na to, až bude ve Spojených státech amerických schváleno první spotové bitcoinové ETF. Již mnoho firem se o něj pokoušelo, avšak žádná prozatím neuspěla. Novinkou v celém procesu je to, že se minulý týden ukázalo ETF od BlackRocku v depozitním a clearingovém centru. Podle zprávy by to mohlo předznamenávat jeho schválení. Svědčí o tom i to, že je toto ETF vůbec první, které se dostalo až sem.

twitter.com

Podle všech informací se zdá, že bitcoinové ETF by mělo zkratku IBTC a bylo by obchodované na burze Nasdaq, která se soustředí spíše na dynamičtější produkty a firmy. Analytik jménem Eric Balchunas má názor takový, že tento produkt následuje všechny kroky, které jsou typické těsně před schválením produktu pro prodej na burze.

Více o této zprávě na stránkách Cointelegraph.

Kraken v Kanadě přeruší obchodování několika kryptoměn, mezi nimi i USDT a DAI

Kryptoměnové společnosti po celém světě mají dnes jeden z nejtěžších úkolů – překonat a dodržet všechny požadavky rozvášněných regulátorů. Jejich tlak dopadá s ohromnou silou na spoustu firem, které v mnoha případech i úplně končí.

Kryptoměnová burza Kraken o tom ví své. Další negativní zpráva spojená s touto službou je taková, že bude v Kanadě ukončeno obchodování stablecoinu USDT, WBTC, WETH, WAXL a DAI. Kraken tak následuje kroky jiných kryptoměnových firem, které musely v posledních měsících přistoupit na podobné kroky. Vše půjde v účinnost 30. listopadu.

Více na stránkách Cointelegraph.

Mastercard navazuje partnerství s MoonPay

Partnerství mezi společnostmi z “reálného” světa a kryptoměnovými firmami je vždy pozitivní zpráva, protože to svědčí o větší adopci. Gigant platebních karet Mastercard přesně takto navázal spolupráci s platební službou MoonPay, kterou můžete najít na mnoha aplikacích v decentralizovaných financích apod.

Pro MoonPay to znamená možnost využít nástroje Mastercard jako Click to Pay atd. Mastercard si z této spolupráce naopak slibuje lepší marketingové pokrytí a rozšíření svých služeb do tohoto odvětví.

Více na stránkách Cointelegraph.

Bitfinex rozjíždí tokenizované dluhopisy

Tokenizace aktiv je jedno z možných uplatnění kryptoměnové technologie. Pokud by se toto řešení uchytilo, znamenalo by to podstatně jednodušší obchodování, převod vlastnictví a jeho samotný důkaz.

Bitfinex Securities je společnost zabývající se prodejem tokenizovaných aktiv. Firma vydala před pár dny oznámení o tom, že se úspěšně posunuli k prodeji tokenizovaných dluhopisů. První nabídka by se měla uskutečnit v listopadu, přičemž by měl mít dluhopis ticker ALT2611. Bude vydáván firmou Micro Kapital, která se soustředí na mikropůjčky. Nákupní cena jednoho dluhopisu by měla být 100 dolarů a minimální investovaná částka je stanovena na 125 000 USDT.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage