Poskytnout analytický vhled do světa digitálních aktiv a stát se mostem mezi světem kryptoměn a světem tradičních financí – to je cílem česko-slovenského startupu Blockmate, který vyvíjí novou generaci řešení pro bezpečné a konsolidované finanční služby. Nově získává investici v celkové výši 1,5 milionu eur (v přepočtu okolo 36 milionů korun) od sedmi investorů. Největší částku, a to ve výši 760 tisíc eur, obdrží od Seed Starteru České a Slovenské spořitelny. Mezi dalšími investory jsou investiční fond Tensor Ventures, DEPO Ventures, Token Ventures, BADideas.fund, ZAKA Ventures a Diaspora Ventures. Investice představuje pro společnost překročení zásadního milníku, který jí umožní pokračovat v propojování kryptoměn, digitálních aktiv a tradičních financí.

„Toto investiční kolo nám umožňuje urychlit naše snahy o revoluci ve finančních službách a průnik těchto sektorů. Pevně věříme, že toto spojení představuje unikátní příležitosti pro inovace a růst, a to jak pro uživatele, tak pro finanční instituce,“ říká Andrej Coplák, spoluzakladatel a CEO Blockmate.

„Digitální aktiva a kryptoměny nemůžeme ignorovat, jen v Česku s nimi obchodují desítky tisíc bankovních klientů a objemy jejich obchodů se měsíčně pohybují okolo dvou set milionů korun. Snahou Spořitelny je zvyšovat finanční zdraví klientů a kultivovat prostředí, v němž obchody s digitálními aktivy probíhají. Proto finančně vstupujeme do startupu Blockmate, který klientům obchodujícím s digitálními aktivy poskytne bezpečný nástroj, jak mít přehled o jejich digitálních aktivech a transakcích s nimi spojených,” říká Jiří Skopový, lídr programu Seed Starter České spořitelny, a dodává: „Blockmate není nástrojem, skrze který budou moci klienti s digitálními aktivy a kryptoměnami přímo obchodovat. Nabídne klientům ucelený pohled nejen na jejich digitální aktiva, ale na celé jejich finanční portfolio včetně standardních bankovních produktů. Díky tomu zvýší schopnost klientů řídit jejich osobní finance zdravým způsobem.“

Analytika transakcí i propojení s tradičním bankovnictvím

Snahou Blockmate je poskytnout analytický vhled do světa digitálních aktiv a propojit jej s otevřeným bankovnictvím. Skrze svou platformu poskytuje možnost onboardovat více než 300 milionů uživatelů, poskytuje pokročilou analytiku, vyhodnocování rizik, interakce s kryptoportfoliem a řadu dalších finančních funkcí. Technologie Blockmate navíc s využitím Open Banking standardu propojuje miliony uživatelů kryptoměn s více než 25 tisíci existujícími fintechy, které tento standard v rámci svých řešení již používají.  

Do startupu v tomto kole investovalo hned několik velkých hráčů, jako například Seed Starter, korporátní venture kapitálový program skupiny Erste. Dále pak investiční fondy Tensor Ventures a DEPO Ventures, které tak pokračují ve své podpoře už v druhém investičním kole – investovali do Blockmate již v loňském roce během pre-seedového kola, ve kterém firma získala celkem půl milionu eur. Poprvé se pak připojili investoři Token Ventures, BADideas.fund, ZAKA Ventures a Diaspora Ventures. 

Jako Tensor Ventures staví mosty mezi technologickým a byznysovým světem, tak Blockmate propojuje kryptoměny s klasickými finančními službami. S týmem pracujeme dlouhodobě a věříme jim, že to dotáhnou daleko. Investujeme do nich už podruhé a tentokrát jsme se postarali také o to, aby se o projektu dozvěděli i zástupci velkého bankovního světa jako Česká spořitelna a jejich investiční fond,” říká Roman Smola, partner Tensor Ventures. 

„Věříme, že Blockmate má skutečný potenciál propojit kryptoměny se světem tradičních financí a zpřístupnit tak jejich obchodování úplně každému. Naprosto profesionální tým nám od první investice ukazuje, že jsou schopni tuto vizi naplnit. Neváhali jsme proto je znovu podpořit,” komentuje partner DEPO Ventures Petr Šíma. 

O společnosti Blockmate 

Společnost Blockmate propojuje kryptoměny, digitální aktiva a tradiční finance. Její unikátní API platforma integruje ekosystém kryptoměn s tradičními finančními službami a vytváří prostor pro finanční řešení nové generace. 

Blockmate zakladatelé

O investorech

Seed Starter

Korporátní venture kapitálový program Seed Starter hledá podnikatelské záměry se silnou vizí a hodnotou pro zákazníky. Program nabízí investici do majetkového podílu primárně ve fázi tzv. seedu, profesionální inkubaci a širokou síť partnerů a zákazníků, se kterými dokáže startupy propojit a pomoci jim se vstupem na reálný trh. Seed Starter cílí na české i zahraniční startupy, které by v ideálním případě mohly mít synergický efekt s finanční institucí typu České spořitelny. Některé úspěšné startupy mají potenciál své produkty následně nabízet prostřednictvím rozsáhlé distribuční sítě skupiny Erste.

DEPO Ventures

Technologicky zaměřený kapitálový fond a syndikát andělských investorů se sídlem v Praze s největším andělským fondem v regionu střední a východní Evropy. Byli mezi prvními investory ve významných společnostech jako Tatum a Bolt. 

Token Ventures

Soukromá kapitálová společnost se sídlem v ČR, ale s investicemi rozloženými po celém světě. Primárním zaměřením jsou venture investice do blockchainových technologií a na nich vznikajícího Web3, budování hardwarové infrastruktury pro vybrané projekty a poskytování know-how jak pro krypto byznys, tak i pro tradiční finanční instituce.

„V případě Blockmate vidíme potenciál v propojení světa tradičních financí a nově vznikajícího oboru digitálních/krypto aktiv. I přes očistu, kterou si krypto prostor prošel v roce 2022, dnes už málokdo pochybuje, že tento obor zde zůstane a bude nadále růst. To dokládá i obrovský výčet technologických firem (Mastercard, VISA, Google, PayPal atd.), které se touto technologií zabývají a budují si interní týmy a know-how, jak s ní pracovat. V rámci Token Ventures jsme přesvědčeni, že právě tým Blockmate může svými řešeními výrazně pomoci zjednodušit propojení na nejnovější technologie v oblasti digitálních aktiv a následně i jejich aktivní využití.“ Martin Jančík, Co-founder, Token Ventures

Tensor Ventures

Tensor Ventures je globálně působící deep tech fond se sídlem v Praze, který založili Roman Smola, Martin Drdúl a Petr Ulvr. Fond podporuje revoluční nápady deep tech startupů v rané fázi vývoje. V současné době tvoří portfolio Tensor Ventures téměř dvacet startupů z Evropy, Velké Británie, Izraele, USA a Česka i Slovenska. Fond podpořil startupy jako Tatum, Veracity Protocol, QC82 a další v jejich silném růstu. 

BADideas.fund

BADideas.fund je komunita více než 150 zakladatelů společností a operativců, která poskytuje financování startupů ve střední a východní Evropě. Členové jsou úspěšní podnikatelé ze 16 zemí, kteří dosáhli tržní kapitalizace 13 miliard eur škálováním společností jako Wise, Vimeo, Printify, Pandadoc, Pipedrive, Bolt, Shopify, Printful, Twilio, Vinted, NordVPN a Hubspot.


„V týmu společnosti Blockmate vidíme silné sladění s tržní potřebou a doménovou expertízou v daném odvětví. Jejich pevné základy a jasná vize, spolu s rychle se rozvíjejícím trhem, z nich činí přesvědčivou sílu v oblasti open crypto. Jejich slibný začátek zákaznické trakce jen podtrhuje vliv, který už začínají mít.“ Riamonds Kulbergs, CEO a Founder, BAD.Ideas fund

ZAKA VC

Jedna z nejaktivnějších rodinných VC společností v Evropě, která investuje do startupů ve stadiu nápadu, pre-seed a seed fáze. Spojuje zkušenosti z tradičního podnikání se světem startupů.

Blockmate vytváří infrastrukturní vrstvu pro propojování klasického finančního světa a světa blockchainu. Nákup, prodej a trading kryptomen je pro obyčejné lidi stále komplikovaná operace. Banky a tradiční finanční instituce mají vysokou míru kredibility, kterou zákazníci preferují. Právě Blockmate bude důležitým článkem na bankovním trhu a bude pomáhat velmi snadno blockchain ekosystém do bankovního produktového portfolia integrovat, což otevírá nové příležitosti. Na druhé straně i samotné Web3 projekty kvůli nové EU regulaci musí splňovat KYC svých uživatelů, což jim znovu umožňuje Blockmate infrastruktura.“ Andrej Petrus, Head of Investment Committee, ZAKA VC

Diaspora Ventures

Investiční fond pre-seed startupů se sídlem v San Francisku, který má rozsáhlé světové zkušenosti s operativou a investováním, podporuje další generaci evropských technologických startupů. Tento americký fond je veden Marvinem Liao a Carlosem Diazem, zaměřuje se na evropské zakladatele s globálními ambicemi a poskytuje jim přístup k technologickému ekosystému v USA. 

Avatar Autor
Ondřej Mikulčík

Věnuje se trendu digitální ekonomiky. Zvyšuje povědomí o FinTechu, kryptoměnách a blockchainu. Živí se jako FinTech projektový manažer v Asociaci CTIT.