Přinášíme vám další rozhovor z fintechového prostředí. Dnes se zaměříme na Fintech Hub Europe, který se prezentuje jako go-to-place pro fintechy v Evropě. Již dříve proběhl na Fintree rozhovor s jejich výkonným ředitelem a šéfem pro Slovensko, Jurajem Králikem. Dnes jsme ale vyzpovídali Jana Purkrábka, který je v Hubu členem představenstva a šéfem pro Česko.
O regulatorním sandboxu:
Ahoj Honzo, moje první otázka směřuje na fintech ekosystém. V jednom z rozhovorů si zmiňoval možnost vytvoření regulatorního sandboxu pro ČR. Je to něco, s čím chce Fintech Hub Europe pomoct?
Myšlenka regulatorního sandboxu byla jedním z původních impulsů při založení Fintech Hub Europe. V Polsku již v roce 2021 regulátor vyhlásil soutěž na provoz takového testovacího prostředí, a my vidíme realizaci regulatorního testovacího prostředí v několika fázích. V České republice jsme aktuálně na začátku druhé fáze.
Co zahrnují první dvě fáze vytvoření sandboxu?
První fáze zahrnuje vytvoření funkčního rámce pro práci s projektem, což zahrnuje hodnocení obchodního plánu, propozicí, nároků na regulaci a testování technologie.
Druhá fáze zahrnuje provoz různých testovacích prostředí, která fungují jako soukromoprávní nebo datové sandboxy. Poslední, třetí fáze, přináší oficiální regulatorní sandbox nebo testovací licence. V současné době se nacházíme na začátku druhé fáze tohoto procesu v České republice.
Jak se k tvorbě sandboxu staví regulátor?
ČNB se k tomu staví jak pozitivně, avšak zodpovědně. Změny v regulacích vyžadují čas. Jsme si vědomi, že ČNB má jasně definovanou roli, která je omezena legislativním rámcem.
Rozdíly mezi slovenským a českým fintech trhem:
Vnímáš rozdíl mezi otevřeností slovenského dohledového orgánu novým projektům ve srovnání s českým prostředím?
S NBS (Slovenský regulátor) jsme uzavřeli memorandum o spolupráci, a spolupráce je tam velmi dobře nastavena. Na rozdíl od ČR, kde se cítí, že se vytvořila odstrašující aura ohledně licenčního procesu, na Slovensku je přístup k novým projektům otevřenější.
Jak hodnotíš postoj slovenských a českých bank ke spolupráci s fintechy?
Postoj bank k fintechům vnímáme obecně pozitivně, ale struktury uvnitř bank mohou být příliš složité. To může brzdit jak adopci fintech řešení, tak samotnou spolupráci. Na druhou stranu mají fintechy někdy přehnaná očekávání ohledně jednoduché spolupráce s bankami.
Popiš rozdíly ve fintech prostředí mezi Českem, Slovenskem a dalšími zeměmi, kde působíte
V obou zemích identifikujeme společné prvky, jako jsou kvalitní technologické talenty a schopnost inovovat a improvizovat. V České republice je samozřejmě více fintech projektů, což je dáno i rozsahem trhů.
Pokud jde o dojmy, lze pozorovat vyšší počet úspěšných startupů (nejen v oblasti fintechu) v České republice a jejich aktivní propagaci, vytváření pozitivních vzorů a návrat know-how a finančních prostředků do ekosystému. Tento aspekt prostředí nejenom kultivuje, ale také motivuje, inspiruje a podněcuje další jedince k zapojení a rozvoji celého odvětví.
Role Fintech Hub Europe na trhu:
Jaká je spojitost mezi velkou finanční institucí, fintechem a Fintech Hub Europe?
Aktivně hledáme cesty, jak odstraňovat překážky mezi bankami a fintechy tak, aby mohli bezproblémově spolupracovat. I my spolupracujeme s bankami. Máme synergii s Mastercard, která má většinu bank jako obchodní partnery. Pro rok 2024 máme připravenou spolupráci s velkou bankou, kterou však zatím nemůžeme oznámit.
Fintech Hub Europe funguje také jako spoluzakladatel projektů. Jaký projekt musí splňovat kritéria pro váš zájem?
Fintech Hub Europe může fungovat buď jako aktivní spoluzakladatel projektu nebo poskytovatel tzv. sweat equity partnerství. Každopádně je klíčové, aby projekt řešil správný problém s vhodnou propozicí a tuto propozici dokázal napasovat do funkčního business modelu.
Fintech Hub Europe můžete sledovat na LinkedInu. Pokud jste společnost, která chce pomoct s růstem nebo se chce podílet na pomoci fintech startupů, neváhejte s vyplněním webového formuláře nebo přímo na Honzův e-mail.