Chytré telefony se již dávno staly samozřejmou součástí každodenního života Čechů, a nejinak je tomu v oblasti plateb. Prostřednictvím chytrých telefonů nakupuje a platí online až 57 % Čechů. Běžné je také placení telefonem v kamenných prodejnách, kde jím platí každý čtvrtý Čech. Spotřebitelé na této platební metodě oceňují především rychlost, pohodlí a bezpečnost. Data přinesla studie Visa Mobile Payment Study 2022, která pokrývá osm trhů střední a východní Evropy včetně Česka.

Chytré telefony se staly součástí našich každodenních životů, včetně nakupování a všeho, co s ním souvisí. Podle nové studie Mobile Payment Study až tři čtvrtiny českých spotřebitelů vyhledávají pomocí chytrých telefonů zajímavé slevové akce na produkty a služby. K samotnému placení za zboží a služby na mobilních zařízeních přistoupí 68 % Čechů. Podobně jsou na tom s placením také Chorvati (72 %), Slováci (72 %) a Bulhaři (74 %). Nejčastěji za online nákupy platí Rumuni (81 %).  Na online nakupování prostřednictvím telefonů Češi oceňují především rychlost (57 %) a pohodlí (54 %). Společnost Visa proto ve spolupráci s dalšími partnery spustila na začátku tohoto roku novou platební metodu pro online platby Click to Pay, která právě na rychlosti a pohodlí staví. Click to Pay lze využít při placení přes webové stránky na telefonu i počítači, prostřednictvím připojených zařízení nebo přímo v aplikacích.

Chytré telefony, tablety a různá připojená zařízení umožňují ukládat platební karty do stále více aplikací. Češi této možnosti nejčastěji využívají v e-shopech (36 %), u streamovacích platforem (28 %), u aplikací pro rozvoz jídla (26 %), cestování (21 %) a dopravu (20 %). Studie také ukázala, že již 67 % Čechů ve věku 18-24 let přidalo svou platební kartu do alespoň jedné mobilní aplikace. Stále však máme co dohánět. Prim hrají Rumuni (82 %) a následují Slováci (80 %) a Maďaři (76 %).

Platby telefonem již dávno nejsou jen pro technologické nadšence

Stejně jako v případě online nakupování si Češi oblíbili i bezkontaktní platby telefony v kamenných prodejnách především pro jejich rychlost (56 %) a pohodlí (66 %). Z Čechů, kteří někdy vyzkoušeli digitální peněženku, se mnoho z nich ke klasické kartě už nevrací – pětina jich používá kartu maximálně jednou za měsíc. Ačkoli se ještě před deseti lety placení mobilem zdálo být hudbou budoucnosti, dnes už má povědomí o tomto způsobu placení většina spotřebitelů, a celých 72 % z nich zná alespoň jednu metodu tohoto typu.

Vrchol nákupní sezóny klepe na dveře. Mobilem plánuje během Black Friday platit online nebo v obchodech čtvrtina Čechů, za vánoční nákupy je to pak celá třetina, říká průzkum. S rostoucí oblibou digitálních peněženek je přirozeně nutné zajistit také odpovídající technologie, které platby chrání. Jednou z nich je tzv. tokenizace: jakmile někdo načte údaje o své kartě do mobilní peněženky, Visa je v zájmu bezpečnosti nahradí jedinečným souborem čísel.

„Ještě nedávno jsme si nedokázali představit, že bychom opustili domov bez peněženky nebo platební karty. Dnes je to prakticky standardem, a to nejen pro generaci Z nebo technologické nadšence. Již 7 z 10 českých respondentů ve věku 45-54 let ví, že mohou v obchodech platit chytrým telefonem, a 25 % takovou možnost využívá,“ komentuje Marcel Gajdoš, generální ředitel Visa pro Česko, Slovensko a Maďarsko. „Ve Visa jsme přesvědčeni, že rozmanitost platebních metod je cestou vpřed, a nadále poskytujeme spotřebitelům i obchodníkům možnost volby, jak chtějí platit nebo přijímat platby. Proto lze kromě tradičních karet Visa platit i digitálním zařízením, jako je chytrý telefon nebo chytré hodinky. Neustále se snažíme inovovat a přinášet nové metody mobilních plateb, které jsou rychlé, pohodlné a bezpečné.“

Digitální peněženka do každé kapsy?

Čeští spotřebitelé, kteří platí chytrým telefonem, vidí jako jednu z důležitých výhod bezpečnost (27 % v případě plateb v obchodě i online nakupování). Zároveň je to právě zdánlivý nedostatek bezpečnosti, který dokáže od mobilních plateb Čechy odradit. Ti, kteří jsou rezervovaní k placení chytrými telefony, zmiňují jako důvod nedostatečnou bezpečnost v 21 % případů pro placení v kamenných prodejnách a v 15 % případů pro placení na internetu. 14 % českých spotřebitelů, kteří mobilní platby nepoužívají, přestože je znají, se navíc domnívá, že nastavení těchto metod může být až příliš složité.

„Placení mobilem, ať už v obchodě nebo na internetu, je jedním z nejbezpečnějších způsobů placení. Všechny platby Visa provedené chytrým telefonem, chytrými hodinkami nebo tabletem jsou chráněny minimálně stejně jako jakákoli jiná transakce kartou Visa. Zásadní je, že když někdo vloží údaje o své kartě do digitální peněženky v zařízení, Visa je nahradí jedinečným souborem čísel. Tato technologie se nazývá tokenizace a představuje přidanou úroveň ochrany,“ zdůrazňuje Marcel Gajdoš, generální ředitel Visa pro Česko, Slovensko a Maďarsko. „Z pohledu spotřebitele je důležité, aby platby byly bezpečné, pohodlné a uživatelsky přívětivé, a to i pro osoby se základními uživatelskými znalostmi mobilních zařízení. Proto je dnes placení chytrým telefonem velmi jednoduché a přidání karty Visa do chytrého zařízení trvá jen několik okamžiků.“

V dnešní době už ale telefony k platbám nepoužívají pouze spotřebitelé. Díky funkci Tap to Phone mohou transakce provádět a přijímat i drobní podnikatelé a obchodníci. Prodejci si jednoduše stáhnou aplikaci do svých chytrých telefonů a mohou okamžitě přijímat bezhotovostní platby, které jsou bezpečné, bezkontaktní a pro zákazníky pohodlné. Studie ukázala, že polovina Čechů by byla ochotna platit přiložením svého chytrého telefonu k telefonu prodejce, který slouží jako platební terminál.

Jak platit mobilním telefonem?

1.  V několika jednoduchých krocích přidejte svou kartu Visa do zařízení podporujícího platby (chytrý telefon nebo chytré hodinky).

2. Když jste v obchodě, podržte zařízení nad terminálem a potvrďte platbu otiskem prstu. Některá zařízení umožňují potvrzení i naskenováním obličeje.

3. Všechny platební terminály v Česku přijímají i bezkontaktní platby, takže se nemusíte bát, že byste tuto možnost někde nemohli využít.

Mobilním zařízením můžete platit také v aplikacích nebo v internetových obchodech. I v tomto případě můžete k autorizaci využít sken obličeje nebo prstu, celý proces trvá jen několik okamžiků.

Používání karty Visa, ať už klasicky, v telefonu nebo online, poskytuje dodatečné zabezpečení po provedení platby zvané Chargeback. Můžete ho využít, pokud máte s nákupem nějaké problémy (zboží nedorazilo, neodpovídá popisu, je vadné, poškozené nebo jednoduše nejste spokojeni s výsledkem reklamace). Prvním krokem je pokusit se problém vyřešit přímo s obchodníkem. Pokud se to nepodaří, banka, která kartu Visa vydala, se pokusí finanční prostředky od banky obchodníka získat zpět.

O studii:

Visa CEE Mobile Payments Study 2022 pokrývá Polsko, Českou republiku, Maďarko, Rumunko, Bulharsko, Slovensko, Slovinsko a Chorvatsko. Studii provedla výzkumná agentura Kantar v říjnu 2022 s použitím metodologie CAWI na celkovém vzorku 1 000 respondentů ve věku 18–65 let v každé zemi.

Další zajímavé informace naleznete také na Visa Blogu.

Zdroj: TZ VISA

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!