Aplikace je venku sice už přes rok, ale pokud jste se s Tweetoshi zatím nesetkali, nejspíš si říkáte to stejné, co já ze začátku: ,,Někdo mi bude platit za to, že budu číst zprávy na Twitteru? To bude nějaká kravina”.
Opak je však pravdou a jedná se tak o seriózní projekt, který má (jak už je dobrým zvykem) zázemí v České republice.
Geniálního a přitom ,,jednoduchého” nápadu se ujmul jako hlavní iniciátor Matěj Švancer, kterého nejspíš znáte pod názvem KRYPTO Mates. Matěj úspěšně šíří osvětu kryptoměn na svém YouTube kanálu s téměř 40 tisíci odběrateli, což z něj dělá jednoho z největších domácích influencerů v tomto oboru. Projekt inicioval již minulý rok, ale funkční se stal až na začátku roku 2022. Sám by však Tweetoshi vybudovat nezvládl a jeho tým tak činí pět stálých lidí ve vývoji a dva hlavní sponzoři, jejichž jména dodávají vážnosti na projektu. Prvním z nich je úspěšný manažer a odborník na kryptoměny Alexander Pilař, který byl první investor v tomto start-upu. Později v květnu 2022 se do týmu přidal i Marek ,,Slush” Palatinus, který v projektu rovněž vidí potenciál do budoucna. Čili nemusíme se ani bát, že by se jednalo o nějaký garážový produkt s malými ambicemi a opět se tímto posunujeme dalším krůčkem k tomu stát se ,,Bitcoinovou Mekou” v Evropě.
Zdroj: Tweetoshi
Jak Tweetoshi funguje?
Nejdřív je důležité zmínit, že aplikace je neustále ve vývoji a prakticky každý měsíc zde dochází k různým aktualizacím a vylepšením. Proto dnešní recenze nemusí odpovídat budoucí verzi. Změny k horšímu však nepředpokládáme.
Jedná se tedy o klasickou aplikaci v mobilu nebo tabletu, kterou si během pár minut propojíte s vaším již existujícím účtem na Twitteru. Dostupná je jak pro android, tak pro iOS a v podstatě s ní můžete naplno fungovat jako na běžném Twitteru. Rozhraní Tweetoshi však není úplně stejné a má to samozřejmě své opodstatnění. Za prvé vám aplikace ukazuje pouze tweety/retweety lidí, které sledujete a nikoho jiného. Ty jsou řazeny přehledně chronologicky a můžete se tak lépe orientovat v tom, kdo co a kdy píše. Nevidíte tedy tweety cizích lidí, což může být někdy výhoda i nevýhoda (menší objem spamu, ale neuvidíte zajímavé osobnosti, které ještě nesledujete). Proto je v plánu postupně přidat pool s lidmi, jejichž obsah by vás mohl zajímat (podobně jako na Twitteru).
Psát komentáře nebo zprávy můžete úplně stejně, jelikož zde není příliš co vylepšovat. Zatím jediným větším nedostatkem, který jsem postřehl, je nemožnost označit konkrétní lidi v odpovědi na tweet. Automaticky tak zmínka přijde všem, kteří už jsou označeni předtím, což značně zahltí notifikace všech zúčastněným. Předpokládám však, že doplnění této funkce bude někdy v dalších aktualizacích. Teď se ale zaměříme na ty největší změny oproti klasickému Twitteru.
Systém odměn a plateb
To nejzajímavější na aplikaci je fakt, že vám Tweetoshi každý den bude vyplácet desítky satoshi pouze za to, že ji používáte.
,,No dobře a teď kde je ten háček?”
Žádný zde není. Opravdu. Tweetoshi se s námi uživateli jednoduše dělí o příjmy z reklam a těch zde není více než na běžném Twitteru. Stačí tedy denně číst zprávy v aplikaci, tak jak jste zvyklí normálně a podle určitého algoritmu automaticky dostanete nějaké ty satoshi každý den. Ne že byste tím výrazně bohatli, ale pokud vám za aktivitu, kterou provádíte normálně ještě někdo zaplatí, nevidím důvod toho nevyužít.
Co z toho tedy má tým Tweetoshi? Zmíněné příjmy z reklam jsou samozřejmě primárním zdrojem, ale bez podpory investorů by to taky nešlo. Na těchto pilířích vlastně stojí a padá celý tento byznys.
Dále získávají nové klienty pro Twitter samotný, jelikož Tweetoshi k používání aplikace přivedlo již přes 10% uživatelů navíc. Celkem slušné na to, že fungují teprve rok. Zároveň může mít celý tým Tweetoshi dobrý pocit z toho, že pro adopci Bitcoinu dělají něco navíc, což je fakt, který nelze popřít.
Platby v rámci aplikace
Další zajímavostí v aplikaci je také integrovaná lightning peněženka, která je v podstatě primitivní tak, jak má pro širokou veřejnost být. Dvě tlačítka přijmout a odeslat platbu, které umí zázraky na počkání. Odesílat a přijímat platby v bitcoinu. Platby však fungují pouze pro 2. vrstvu Bitcoinové sítě Lightning network (LN). Pokud jste se s LN zatím nesetkali, doporučuji se nejdříve podívat na tento článek nebo video. Nejlepším zdrojem je pak nově vzniklá kniha od Michala Nováka, kterou si můžete stáhnout zdarma.
Máte tedy možnost posílat satoshi dalším uživatelům Tweetoshi a je naprosto jedno, jaký bude účel. Například chcete ocenit obsah, který někdo píše (klidně i konkrétní tweet), poslat donate jednoduchou cestou a nebo prostě kamarádovi zaplatit za pivo, které mu dlužíte. Důvod není podstatný, každopádně zde vidíme, že jednoduchou cestou a přímo v aplikaci si uživatelé mohou posílat bitcoin, což je vůbec první implementace v rámci sociálních sítí. Nabít účet si můžete skrze jakoukoliv LN peněženku a výběry fungují rovněž bez problémů a to během pár vteřin.
Zároveň vám aplikace sama ukáže, zda daný uživatel Tweetoshi používá či nikoliv a pokud náhodou odešlete satoshi někomu, kdo Tweetoshi nemá a do 30 dnů si částku nevyzvedne, vrátí se vám v plné výši.
Premium účet
Pokud vás reklamy nezajímají (což je asi drtivá většina z nás), Tweetoshi nabízí možnost předplatného, díky kterému se vám už žádné další zobrazovat nebudou. Toto předplatné stojí 79 Kč měsíčně a poznáte ho u daných uživatelů oranžovým odznáčkem Tweetoshi.
Prozatím se však jedná spíše o důkaz podpory pro celý tým než o nějaké závratné výhody oproti ostatním uživatelům. To díky tomu, že se nacházíme
stále na začátku a další výhody Premium účtu přijdou až časem. Jaké to budou však známé zatím není, a proto není špatné sledovat aktuální vývoj aplikace.
Tweetoshi vítězí!
10.-11. listopadu 2022 proběhla v Los Angeles konference s názvem: Pacific Bitcoin a té se zúčastnili i kluci z týmu Tweetoshi. Ne však jenom jako posluchači, ale zároveň jako soutěžící o nejlepší projekt roku. I pro ně samotné asi s překvapením získali první místo v roli start-upu a odnesli si tak krásných 5000 dolarů, které mohou využít na další expanzi.
Budoucnost
Jako začínající start-up už je Tweetoshi velice úspěšný projekt a to zejména díky uživatelům. Ano, zatím se většinou jedná o nadšence do kryptoměn, ale velkou výhodou je i zpřístupnění pro širokou veřejnost, na kterou vývojáři cílí. Díky jednoduchému prezentování toho, jak v praxi platební síť funguje, může projekt uspět na mezinárodním poli a to i pro nezasvěcené. My budeme držet palce a snad nenastane situace, kdy by Elon Musk (nynější šéf Twitteru) řekl, že si podobný projekt chce udělat sám a Tweetoshi tak zařízl. Tak či onak, pokud jste rovněž nadšenci do Bitcoinu a chcete získat nějaké ty satoshi zdarma, aplikaci určitě vyzkoušejte.