Drazí čtenáři, vítáme Vás do dalšího roku. Věříme, že bude pro všechny lepší než ten předchozí. Jak je již tradičně zvykem, i v tomto posilvestrovském týdnu jsme si připravili novinky z krypto světa. Pojďme se na ně teď společně podívat.
Japonsko by mohlo v roce 2023 zvednou restrikce na zahraniční stablecoiny
Kdo by si byl pomyslel, že zrovna technologická velmoc Japonsko zabrzdí rozvoj v takto dynamickém oboru, jakým jsou právě teď kryptoměny. Minulý rok v červnu zde dopadl zákaz na obchodování stablecoinů, které mají své místo vzniku v zahraničí. Teď se zdá, že se konečně roztahují mračna a v budoucnu by se mohl zákaz zrušit.
Na oficiálních burzách v Japonsku se dnes neobchoduje žádný z velkých stablecoinů jako např. Tether. Důvodem byla údajně obava z porušování zákonů proti praní špinavých peněz apod.
Očekává se, že zvednutí restrikcí ve věci používání stablecoinů by mělo pozitivní efekt především na cenu remitencí, které do země přicházejí. Více na stránkách Cointelegraph.
V Itálii začíná platit 26% daň uvalená na kryptoměny
Italský senát potvrdil návrh na 26% daň ze zisků na kryptoměnách. Nový zákon by měl platit pro všechny kryptoměnové investory, kteří za rok udělají obchody v celkové výši nad 2 000 euro. V minulosti byly kryptoměny v Itálii brány jako cizí měny. Z toho důvodu na nich byla daňová zátěž podstatně menší. Nově budou nést tato digitální aktiva následující definici:
“Digitální reprezentace hodnoty či práv, která mohou být přenesena nebo uložena v digitální podobě za pomoci distribuovaných databází a podobných technologií.”
Do prvního ledna byla pro všechny držitele digitálních aktiv možnost přiznat své pozice a zaplatit daň pouhých 14 %. Celkově je tento zákon součástí větší iniciativy, ve které byla například amnestie pro pozdně zaplacené daňové odvody, fiskální balíčky pro rozvoj podnikání a další.
Lehce komické (ale rozhodně nijak překvapivé) je to, že navrh na “zvýšenou” daň přišel ze strany Giorgie Meloni, která při svém zvolení slibovala jejich snižování. Více na stránkách Cointelegraph.
Austrálie předhání El Salvador a dostává se na čtvrté místo v počtu kryptoměnových bankomatů
Austrálie se rozhodně nedrží zpět v adopci kryptoměn a zásadně šlape na plyn. V posledních třech měsících roku 2022 bylo na jejich území nainstalováno celkem 99 nových kryptoměnových bankomatů.
Celkově se tak Austrálie dostala na 219 kryptoměnových bankomatů a získala pozici za Asií, kde jich je v součtu 312.
Jedná se samozřejmě o relativně malé číslo, neboť celosvětově jich funguje přes 38 tisíc a jen v roce 2022 jich bylo zprovozněno 6 071. Z pohledu adopce je to ale pro Austrálii skvělá zpráva. Je možné, že výsledný tlak na rozvoj kryptoměnového odvětví byl způsobený covidovými restrikcemi a chutí lidí zkoušet alternativní způsoby plateb a investic. Vice na stránkách Cointelegraph.
NFT s bývalým prezidentem USA Donaldem Trumpem ztratila 80 % hodnoty
V minulém kryptoměnovém týdeníku jsme v krátkosti rozebrali úspěch, jaký zažila NFT kolekce bývalého prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa. Do několika hodin byly všechny tokeny vyprodané. I když se objevovaly zprávy o tom, že si lidé kupují tokeny pouze z recese a humoru, faktem zůstává, že šlo o senzaci.
Originální cena těchto tokenů byla zpočátku nastavená na 99 dolarů za kus. Velice rychle se však jejich hodnota násobila a ve svém maximu dosáhly některé tokeny na tisíce dolarů. Karty se ale už po pár dnech obrátily a cena začala strmě padat.
Dnes se tokeny obchodují za zlomek tehdejší ceny. Podle serveru OpenSea se tzv. Floor price (tedy nejnižší prodejní cena) pohybuje na úrovni 0,165 ETH, v přepočtu na dolary 220 USD.
Je ve vaší kolekci nějaký NFT token Donalda Trumpa? Více na stránkách Finbold.