Investování nikdy nebylo jednodušší a dostupnější. V knize „Průvodce pro pasivní investování od Rozbitého prasátka“ vás provedu problematikou časem ověřeného a spolehlivého přístupu pasivního investování. Za Rozbitým prasátkem stojí Jakub Dvořák, autor blogu a této knihy.
Ahoj Kubo, jak tě napadlo napsat knihu?
Psaní jsem po dvou letech blogování měl už v krvi, takže jsem si položil otázku, jak všechny myšlenky shrnout formou uceleného, přehledného a lehce stravitelného obsahu tak, aby pomohly opravdu všem. Začal jsem proto pracovat na e-booku. Když jsem se s délkou obsahu po jednom měsíci práce dostal na stranu 30, uznal jsem, že to už je na e-book moc dlouhé… Zbytek už znáte.
Čemu se kniha věnuje? Jak název napovídá, je to pasivní investování?
Ano, jde primárně o tématiku pasivního investování. Z knihy se čtenáři dozví, proč právě pasivní investování vnímám jako nejvhodnější investiční přístup pro drtivou většinu investorů, jak to celé funguje, ale i třeba jakým způsobem mohou investiční teorii aplikovat v ryze českém prostředí.
Jak dlouho ti trvalo napsat knihu?
Od napsání první věty až po vydání na prodejní pulty knihkupectví to byly bez jednoho měsíce dva roky.
Je těžké vydat knihu v ČR? Hraje roli i to, že se jedná o investičního průvodce?
Když jsem byl hotov asi ze 60 %, poprvé jsem kontaktoval dvě nakladatelství. Jedno mě odmítlo se slovy, že z důvodu již vydané jiné investiční knihy a celkového počtu jejich titulů si nepřejí tvořit vnitřní konkurenci. Druhé nakladatelství mi pro jistotu ani neodpovědělo. Řekl jsem si, že si tedy knihu zkusím vydat sám a situaci jsem dál neřešil. V podcastu jsem se o knize nicméně několikrát zmínil a odezva na sebe nenechala dlouho čekat.
Jednou takhle kontroluji email a mám v něm zprávu od Honzy Dvořáka z Albatrosu. Poslal jsem mu ukázku a Honzovi se moc líbila. Pak udělal všechno možné i nemožné proto, abychom knihu u jeho zaměstnavatele vydali! Nutno podotknout, že v té době jsem na projektu pracoval už několik let. Troufnu si říct, že kdybych za sebou nic neměl, vydání s nakladatelstvím se nedočkám.
Co se v knize dozvím a jinde ne?
Tak především jde o jediný ucelený návod pro investování do indexových ETF fondů v Česku. Nic jiného tady opravdu neexistuje. Je zde několik skvělých knih s tematikou pasivního investování, zpravidla však anglických. Navíc ani jedna z nich není ušitá na míru českým investorům. V knize představuji známá portfolia a názorně ukazuji, jak si je každý investor může sám sestavit a spravovat, ale také diskutuju konkrétní způsoby, kde tak investoři mohou činit a na co si v českém prostředí dát pozor.
Proč jít cestou pasivních ETF, když mohu volit výběr jednotlivých akcií?
To se dozvíte v knize, která bude Vaším průvodcem!
Poradíš čtenářům i s výběrem brokera? Nebo to je domácí úkol, který si musí každý udělat sám?
Čtenáře v knize nasměruji, jak na výběr platformy (broker vs robo-advisor) či konkrétní společnosti hledět. V knize najdete přesné otázky, podle kterých se investoři mohou při výběru rozhodovat. Do porovnávání konkrétních platforem se nepouštím, jelikož chci, aby kniha byla pokud možno nadčasová. Služby a nabídka se neustále mění a kniha by tak nemusela moc dobře stárnout.
Začal jsi s blogem Rozbité prasátko, následně si udělal podcast a nyní knihu. Kde bereš čas na tuto aktivitu? Kolik čtenářů, posluchačů máš?
Jako se vším v životě – je to o prioritách. Práce na Rozbitém prasátku mě neuvěřitelně baví a naplňuje, takže si na ní vždy vyhradím rád čas. K tomu mě kromě vášně motivuje právě i úžasná fanouškovská základna. Během nejlepších měsíců navštěvovalo blog klidně i 15 000 lidí měsíčně a podcast poslouchalo okolo 10 000 poslechů. Tímto bych chtěl zároveň všem čtenářům i posluchačům poděkovat. Bez vás by to nešlo.
Jeden z dílů jsme například měli spolu..
Otázka na konec, bude tvá kniha Bestseller?
Doufám, že ano!