Táhnoucí se konflikt na Ukrajině ovlivňuje naše životy již několik měsíců. Od února trvající agrese ze strany Ruska způsobila řadu problémů, nejistotu a ekonomické zádrhely. V tuto chvíli se zdá tím největším problémem nedostatek plynu, respektive výše jeho ceny. 

Vzhledem k sankcím je Ruská federace a její obyvatelstvo výrazně omezeno i z pohledu finančních operací. Jak do celého obrázku zapadají kryptoměny? Pojďme se na to společně podívat.

Nejprve ale něco na zamyšlení.

Může stát zablokovat kryptoměnové transakce?

Možná se ptáte, jestli státy dokáží zadržet kryptoměny a jejich používání. Účel a cíl kryptoměn byla vždy svoboda a nezávislost jednotlivce. Tyto vlastnosti jsou zajištěny pomocí několika systémů vlastností. Hlavní z nich je decentralizace.

Legislativa dokáže zakázat provozování směnáren a burz. Omezí tak směnu na fiat měny (dolary, koruny atd.). Může ale stát zablokovat něco dalšího? 

Těžaři se v případě potřeby přesunou za hranice. To jsme mohli před několika měsíci vidět při zákazu těžby v Číně. Mohou se zakázat custodial kryptoměnové peněženky, nicméně open-source programy budou fungovat až do skonání internetu. 

Pokud by chtěl stát vymýtit kryptoměny, musel by:

  1.  zničit naráz každou nodu/uzel sítě (protože na nich je uložená kopie blockchainu)
  2. zamezit uživatelům ve vlastnictví počítače (transakce se dají posílat i přes rádiové vlny – nestačí zakázat jen internet)
  3. legislativa by musela být stejná v každém státě (pokud není, nic nebrání v tom, aby se člověk přestěhoval)

Pandořina skříňka kryptoměn už byla otevřena. Jak řekl V z filmu V for Vendetta: “Ideas are bulletproof.” Myšlenky nejde zničit ani zakázat. Kryptoměny jde omezovat, ale jen do určité míry. Stát může zamezit směně, ale dnes již nedokáže fungování kryptoměn zastavit. Rozhodně ne v globálním měřítku.

Zmatené počátky války 

Slovo, které by nejlépe popisovalo kryptoměnový svět na počátku války, by bylo nerozhodnost. Především společnosti byly na hraně s tím, jestli mají dále pokračovat v poskytování služeb ruským obyvatelům.

Zdálo se, že v každém probíhá jistý boj. Podřídit se světu, nebo dodržovat principy, na kterých byly kryptoměny založeny?

Mluvčí Binance to řekl přesně: “Kryptoměny mají otevřít dveře větší finančně svobodě pro lidi na celé planetě. Plošné zamezení přístupu ke kryptoměnám by bylo pošpiněním myšlenek, kvůli kterým kryptoměny vznikly.”

Vyjádření kryptoměnové burzy Kraken bylo takové, že bez právního podkladu nemůže omezit služby nikomu. 

Společnost KuCoin se zase snažila zaujmout čistě nestranný postoj. “Jsme neutrální. Z toho důvodu nebudeme nikomu zamezovat v přístupu k našim službám, pokud nám to politická situace dovolí. I přes to, že je atmosféra napjatá, by neměla být omezena práva nevinných lidí,” Johnny Lyu, CEO burzy KuCoin.

Postupně se ale firmy podřizovaly. Jeden z prvních velkých zákazů byl na platformě Coinbase, která omezila 25 000 účtů napojených na ruské občany a společnosti.

Jaká je situace dnes?

V říjnu vydala Evropská unie už osmé kolo sankcí proti Rusku. V tomto souboru nařízení jsou samozřejmě zabudované i věci týkající se kryptoměn. Starší balíček sankcí umožňoval odesílat transakce pod 10 000 eur. Hranice se ale zrušila a nově jsou zakázané všechny kryptoměnové transakce směřující do Ruska a ven. Jak na to reagují jednotlivé společnosti?

Blockchain.com

Služba měla ve svém repertoáru custodial kryptoměnovou peněženku, do které si mohl člověk uložit své prostředky a dát je tak pod správu společnosti. Firma tuto možnost zablokovala pro všechny ruské obyvatele. Ti měli možnost vybrat veškeré kryptoměny do konce října, kdy se plošně uzavřel přístup k jejich účtům.

Zdroj: Coindesk

Takto vypadal email, který přišel uživateli se jménem Daniil Chebykin.

Blockchain.com ale nabízí také non-custodial peněženku, která by měla být už ze svého principu nezávislým programem. Zatím se neví, co se s touto aplikací stane.

Crypto.com

Jejich aplikace je zablokovaná pro ruské obyvatelstvo, přičemž podmínky byly stejné jako v případě Blockchain.com.

Burza Kraken

Kraken je v tuto chvíli čtvrtou nejlepší burzou z pohledu hodnocení služeb. 

Zdroj: coinmarketcap.com

Stejně jako další společnosti, i tato služba kompletně omezila přístup ruskému obyvatelstvu s tím, že je požádala o výběr prostředků, který byl možný do konce října. 

Dapper Labs a NFT

Dapper Labs je společnost zabývající se odvětvím NFT tokenů. Jejich hlavním lákadlem bylo spojení s NBA Top Shot. Zde je možné nakupovat a prodávat “nejlepší záběry” z NBA v podobě NFT tokenů. Platformu využívá přes 1,5 milionu uživatelů a už zde proteklo přes 1 miliardu dolarů v transakcích.

Dapper Labs se pod náporem nařízení uchýlili k naprostému zablokování ruských účtů. Zákaz padl na veškerou manipulaci s NFT tokeny na jejich profilech. Stále své tokeny vidí, ale nemají možnost je prodat či odeslat na jinou peněženku.

P2P tržiště LocalBitcoins 

Webová stránka LocalBitcoins je obecně přijímaná jako největší P2P tržiště pro obchodování s kryptoměnami (primárně s bitcoinem). V návaznosti na sankce byla i tato společnost nucená omezit své služby pro ruské občany.

Našlo by se ale několik výjimek. Službu mohou využívat ti, kteří vlastní pas vydaný v některém státě Evropské unie či Švýcarska. Dále nejsou omezeni vlastníci permanentního povolení pro pobyt, které bylo vydáno v některé z evropských jurisdikcí.

Huobi, KuCoin, Bybit a Mexc Global

Tyto společnosti jsou umístěné mimo Evropskou unií a mohou tak operovat v podstatně nezávislejším tempu. Spousta z nich tvrdí, že se jejich business nijak zásadně nezměnil a jejich obchodní vztahy s obyvateli Ruska stále platí.

Bybit se k problému vyjádřil napřímo tak, že nehodlá nikoho blokovat. Ve výsledku ani nemusí, protože operují z Dubaje a nevztahují se na ně zákony z jiných zemí.

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!