Zdroj: Northern Data
V září roku 2021 společnost Northern Data učinila velký krok.
Za 365 milionů eur koupila společnost Decentric a pořídila si tak desítky tisíc vysoce výkonných serverů, na nichž je možné těžit kryptoměny v hodnotě milionů eur.
Tato transakce posunula málo známou německou společnost do zcela nové ligy a rázem se stala největším těžařem kryptoměn v Evropě.
V odvětví, kterému dominují velcí američtí těžaři, jako jsou Core Scientific, Marathon a Riot, se najednou na scéně objevila evropská síla.
„Přes noc se z nás stal velmi významný hráč,“ říká Christopher Yoshida, prezident společnosti.
Dohoda přichází v bouřlivé době, kdy na trhu s kryptoměnami cena bitcoinu klesla z maxima 65 tisíc dolarů v listopadu loňského roku na 35 tisíc dolarů v lednu. A nyní v květnu se dokonce cena pohybuje i pod 30 tisíci dolary.
Společnost Northern Data má nyní ve svých pobočkách v Norsku, Švédsku, Nizozemsku a Německu 390 petaflopů a 13 terahashe (pro nezasvěcené to znamená 13 bilionů operací za sekundu) výpočetního výkonu – napájených téměř výhradně z obnovitelných zdrojů energie (což je v tomto odvětví vzácnost).
Tento výpočetní výkon lze využít pro přímé cloudové operace, což je oblast, ve které Northern Data již působí a ve které chce dále růst. Podle posledních údajů z ledna to také znamená, že Northern Data může těžit přibližně 5 254 etherů a 236 bitcoinů měsíčně – což má dohromady hodnotu více než 15 milionů eur (alespoň v cenách v květnu 2022).
Zdroj: Northern Data
Co je to těžení?
Krypto těžaři mají rozsáhlé budovy plné počítačů, které řeší složité problémy výměnou za „odměnu“ od sítě v podobě kryptoměn.
Je to náročný, usilovný a technický proces. Náklady na hardware jsou značné. Spotřeba energie je velká. A najít pozemek s dostatečně velkým zdrojem energie jak pro chod, tak pro chlazení strojů je těžká záležitost.
Ale pro ty, kteří to zvládnou a věří, že kryptoměnový boom bude pokračovat, je to jako kalifornská zlatá horečka: příležitost, která se naskytne jednou za život, příležitost jak vytěžit obrovské množství hodnoty v podstatě z ničeho.
„Opustil jsem svou úspěšnou kariéru ve finančnictví, abych měl pocit, že jsem na začátku něčeho velkého, že se mohu podílet na budování něčeho smysluplného… a mám pocit, že tohle je teprve začátek,“ říká Yoshida, který do společnosti nastoupil loni v červenci. „Každý den se objevuje více případů využití kryptoměn.“
Obnovitelné zdroje
Jednou z hlavních výtek vůči celému odvětví kryptoměn je, že spotřebovává obrovské množství energie.
Podle údajů Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index se Bitcoin nyní podílí 0,6 % na celkové světové spotřebě energie a ročně spálí více elektřiny než Norsko.
Kromě toho jsou doly firem těžící kryptoměny zřizovány v místech, kde je energie levná, což často znamená, že se vyrábí z uhlovodíků, jako je uhlí.
Yoshida říká, že tato část průmyslu se musí změnit. „Lidé používají uhlí… Promiňte, v jakém desetiletí žijeme? To není cesta vpřed. Moje manželka by mě vyhodila na ulici, kdybych to tak dělal sám.“
Společnost Northern Data je mezi těžaři jedinečná v tom, že 100 % energie, kterou využívá, pochází z uhlíkově neutrálních zdrojů energie, přičemž většina pochází z obnovitelných zdrojů.
„Jsme hrdí na to, že Northern Data je společnost zaměřená na sledování emisí oxidu uhličitého, která se vyvíjí v oblasti ekologických služeb cloud computingu… to je pro nás důležité,“ říká Yoshida.
Christian Angermayer, jeden z prvních investorů do společnosti spolu se zakladatelem Galaxy Digital Mikem Novogratzem, říká, že „brzký obrat k čisté energii jen ukázal, že těžba kryptoměn a ochrana životního prostředí spolu nejsou v rozporu“.
Zdroj: Northern Data
Northern Data míří do cloudu
Společnost Northern Data je sice „zelený“ těžař kryptoměn, ale to této firmě nebrání v tom, aby trpěla stejnou nejistotou a regulačním tlakem jako zbytek odvětví.
V loňském roce Čína zakázala těžbu kryptoměn a další země ji následovaly. V lednu nejvyšší finanční regulátor EU obnovil výzvy k „zákazu“ hlavní formy těžby kryptoměn (známé jako „proof of work“).
Ceny kryptoměn jsou přitom volatilní a toto odvětví se neustále mění. Druhá největší měna, ether (těžený společností Ethereum), se připravuje na přechod na nový model „proof of stake“, který změní pravidla hry pro mnoho těžařů.
Northern Data má však dlouhodobý plán stát se něčím víc než jen těžařem, chce totiž peníze z těžby kryptoměn využít k vybudování infrastruktury pro provoz cloud computingu – vstoupí tak do mnohem stabilnějšího prostoru, jemuž dominují společnosti Amazon, Microsoft a Google.
„V tuto chvíli jsme společností zabývající se těžbou kryptoměn a v menší míře cloud computingem, ale velmi brzy se staneme společností zabývající se cloud computingem a v menší míře těžbou kryptoměn,“ říká Yoshida.
„Každý den vléváme naši vedlejší marži do budování cloudové výpočetní platformy provozované ve vysoce kvalitních datových centrech a budujeme tak vyváženější podnikání, které je méně závislé na ceně krypta, regulaci nebo čemkoliv jiném.“
Evropa podle něj potřebuje zabrat v oblasti cloud computingu, kterému dominují americké technologické společnosti. „Evropa je v tomto odvětví velmi málo zainteresovaná, to se musí zlepšit.“
Dodává, že krypto také potřebuje určitá pravidla. „V Goldmanu a Morgan Stanley si nemůžete jen tak převést milion dolarů. Museli byste někomu zavolat. Po schválení to bude ještě nějakou dobu trvat, možná i několik dní. Ale v kryptoměnách byste teoreticky mohli poslat peníze okamžitě kamkoli na světě, a to je docela šílené.“ Yoshida dříve pracoval v Deutsche Bank a Morgan Stanley.
„Největší věc, která se teď děje, je profesionalizace odvětví… ta se týká všeho, ale nejvíce bezpečnosti.“
Text vznikl jako překlad z článku publikovaného na Sifted.eu
Nejen to – stále stejný blud, že těžba žere moc proudu a že ekoproud je minimum. naopak – BTC, ETH má tisíckrát menší nároky na energie než všechny banky a jejich počítače, datacentra, pobočky, světla, trezory a podobně.