Hostem dnešního rozhovoru je Michal Dědek, CEO SFG Holdingu jež zajišťuje aktivity od real estate, development, finance až po venture investice.
Jak jste se dostal k investicím a jak vznikl SFG Holding?
Svět financí, potažmo investic, mě zajímal v podstatě odjakživa. Pamatuju si, že když jsem byl malý, neustále jsem chtěl s něčím obchodovat, něco levně koupit a dráž prodat nebo vyměnit za hodnotnější věc. Po nástupu na vysokou školu jsem ihned začal pracovat na “part time” pro brokerskou společnost, kde jsem poprvé přišel do reálného kontaktu s kapitálovým trhem. SFG holding pak vznikl fúzí společností spadající pod Success group nynější spolumajitelky SFG Terezy Kouklové a společností, které jsem měl v portfoliu já a které se zabývaly právě investicemi.
Jaká byla vaše první investice do startupu?
Prvním zainvestovaným start upem byl thajský Cricket Lab. Zní to strašidelně, jít s první startupovou investicí do zahraničí a ještě k tomu někam do thajské džungle. Ale v reálu se jednalo o společnost, ve které byly kromě francouzského foundera také Dan Vach a Radek Hušek ze startupu SENS, do kterého jsem chtěl investovat původně, ale který mi vyfoukl UP21 🙂 Kdo tehdy mohl vědět, že v SENS o pár let později stejně skončím.
Jaké je vaše startupové portfolio? Můžete nám o těchto firmách něco ve stručnosti říct?
Na začátek je nutné zmínit, že jsem investice do startupů bral spíše jako možnost podpořit projekty, které mají nějaký hlubší smysl pro společnost, přírodu, planetu… Nebral jsem to tedy vyloženě z byznysového pohledu, protože nejsme žádný VC fond a tuto ambici zatím ani nemáme, a proto jsem si mohl dovolit jít do projektů, do kterých by klasické VC nevstoupilo. Dnes to zní zvláštně, máme spoustu impactových fondů a je běžné financovat projekty, u kterých víte, že nebudete prodávat s nadstandardním multiplem, ale podívejte se 3-4 roky nazpět, minimálně v ČR byla podpora těchto projektů podstatně nižší. Jenže postupem času investice rostly a v tuto chvíli máme v portfoliu šest společností s celkovou expozicí přes tři miliony eur, takže z „hobby“ se stala poměrně drahá aktivita, která vyžaduje určitou péči a vše poměrně rychle přerostlo do byznysu, protože jednoduše když nikde nevyděláte, nemůžete jinde reinvestovat. Společnosti SENS, Cricket Lab, ETW a nejnovějí Edhance jsou vyloženě projekty, které zastávají výše zmíněné hodnoty, NutritionPro např. snižuje wastefood, takže by také zapadal a poslední Buildiro je z jiného soudku, zde jsme investovali z důvodu propojení našeho core byznysu.
Berete u svých investic v potaz ESG a Social Impact aspekty? Z investic do firem jako ETW, Sens, Cricket Lab mi to tak přijde.
Ano – ESG, Social Impact nebo udržitelnost, můžeme tomu říkat jakkoliv. To byla vlastně hlavní myšlenka, proč jsem do startupů začal investovat a souvisí s tím i moje předchozí odpověď.
Na základě jakých dalších aspektů se rozhodujete při investici?
Moje rozhodování je hodně feelingové. Nepoužíváme žádné tabulky, do kterých nalijeme hodnoty a pokud nám čísla nevyjdou, tak je automaticky zavrhneme. Myslím si, že je spoustu zajímavých projektů s obrovským potenciálem, které mohou fungovat pouze v případě, kdy někdo udělá první, možná trochu iracionální krok, a zainvestuje do nich. Ačkoliv se tento přístup může zdát nesmyslný, má to i svoje výhody. U tohoto typu projektů si můžeme vybírat z velkého množství právě proto, že je většinou nikdo nechce 🙂
Máte nějaké aktuální investice, o kterých nám můžete říci?
Aktuálně jsem investoval do startupu Edhance, což je zjednodušeně řečeno virtuální vzdělávací prostředí, jehož online výuky využívají stovky škol po celé ČR. Myslím si, že zvláště v dnešní covidové době, kdy se neustále střídá online nebo prezenční výuka, je tato investice smysluplná a pomůže zásadně urychlit digitalizaci školství.
SFG je hodně aktivní v developerských projektech. Jedná se o trochu jiný business, než startupy. Proč zrovna toto odvětví?
S developerskými projekty jsme začali, abychom diverzifikovali naše portfolio investičních produktů a aktivit i mimo kapitálový trh. Zároveň jsme na nemovitostním trhu viděli velký potenciál, což se nám ostatně v posledních letech potvrzuje. Z pohledu našeho klienta je to jednoduché, žijeme v ČR, kde je majoritní část obyvatelstva ve svých investičních aktivitách, když už jsou tedy v investicích vůbec aktivní, velmi konzervativní. Nemovitosti jsou pro ně ideální volbou a produkty spojené s realitami jsou hodně populární.
Zdroj: sfg.cz
Zaujal mě váš SFG Real Estate Fund, který má za cíl skupovat developerské projekty, jež z důvodů pandemie dostali do potíží. Je takových projektů hodně?
Neřekl bych, že jich je nějaké signifikantní množství, ale v ranku, který nás zajímá, tedy v menších projektech do 200 až 250 milionů korun, jsou. Samozřejmě není úplně jednoduché se k takovým projektům dostat, musíte se na to totiž podívat z pohledu developera, který několik let vkládal čas a peníze do projektu a toto vše mu v dnešní turbulentní době během pár týdnů nebo měsíců mizí pod rukama. Začalo to covidem, s tím související problémy se stavebními firmami a jejich pracovníky, se zaměstnanci úřadů, kteří své běžné nepracování dovedli do dokonalosti a do práce už ani nechodili. Toto vše a mnoho dalšího vám projekt zastaví, nikam se neposouvá, ale vy přesto dál platíte zaměstnance, úroky z úvěrů a další náklady s projektem spojené. Pak už to vše závisí jen na finančním polštáři developera, který ten nápor buď zvládne, nebo musí prodat. A když prodává, tak už ví, že přišel o spoustu času a financí a v takovém případě to určitě nebude hrdě křičet do celého světa. Jeden z našich core byznysů je zajišťování velkých úvěrů developerům, takže ve chvíli, kdy potřebují pomoc, víme o jejich projektech v problémech jako první a můžeme jim udělat nabídku.
Podařilo se vám již některý z těchto projektů koupit? Jaká je velikost fondu? Investice?
Ano, do našich parametrů zapadalo již více projektů, ale koupit se nám v této specifikaci podařilo zatím jediný. I když je cílem fondu nakupovat projekty v problémech, spolufinancujeme jím i standardní nemovitostní nákupy a celková hodnota našeho portfolia je nyní více než půlmiliardy korun.
Jelikož naší hlavní činností jsou FinTech společnosti, zeptám se zda nějaké využíváte nebo například neuvažujete o investici do některého z tuzemských fintechů?
To je dobrá otázka, protože vzhledem k povaze našeho podnikání by se dalo očekávat, že takovýto startup už v portfoliu máme, nebo o jeho zainvestování minimálně uvažujeme. Je pravda, že jsme v minulých měsících projevili vážný zájem o jeden z českých fintech startupů, spojující svět financí a realit, což jasně zapadalo do našeho konceptu, o vstupu jsme několik měsíců jednali, nakonec jsme se ale na spolupráci nedomluvili.