Určitě si říkáte, že takový clickbait článek ani nemá cenu otevírat, jelikož název je jako vytržený z kontextu klasického ponziho schématu či obyčejného scamu, který chce ožebračit tisíce lidí. Takových situací je v kryptosvětě stále mnoho, a proto slovo ZDARMA vždy vyvolává určité pochybnosti. 

Obecně si pamatujte, že nic na světě není zdarma a vždy se musíme podívat na to, co z toho druhá strana bude mít… Věřte mi, vždycky se něco najde. Pokud to v první fázi nejsou motivace finanční, jak ze zákazníků/uživatelů „vytřískat“ více peněz na poplatcích, mohou to být například motivace materiální, propagační nebo různé formy spolupráce.

Každopádně ať už jsou incentivy jakékoliv, tak dnes se podíváme na takové produkty, které vás odmění v bitcoinu, ale na oplátku za to budou chtít vaši nejcennější komoditu… a tou je čas. 

Proto také píšu slovo zdarma, jelikož jedinou věcí, co budete muset obětovat, je váš drahocenný čas. Pro někoho nemyslitelné, jelikož ne nadarmo se říká: ,,čas jsou peníze”. Pro jiné možná příležitost, jak naložit s volnými chvílemi, když se nudím na pracovních přednáškách nebo po cestě domů. Pokud jste totiž ve fázi, kdy považujete bitcoin za peníze, a taky tak k němu přistupujete, můžete zde shledat určitou motivaci obětovat nějaký ten čas pro získání ,,peněz”.

Abych vás však neunudil myšlenkami o psychologii peněz a efektivním time managementu, tak se rovnou pustíme do konkrétních příkladů, kvůli kterým jste článek otevřeli.

Tweetoshi

Pokud vám neunikl můj poslední článek zde na fintree, tak už víte, že Tweetoshi je česká aplikace, do které se přihlásíte jako ke svému Twitter účtu. S tím rozdílem však, že Tweetoshi za používání aplikace odměňuje své uživatele v desítkách satoshi denně. Pokud tedy máte rádi Twitter a k tomu Bitcoin, není nic jednoduššího, než aplikaci začít používat a dostávat bitcoiny za čas, který byste stejně na Twitteru strávili.

Chcete zjistit více, jak Tweetoshi funguje? Přečtěte si článek zde. Momentálně to však vypadá, že Elon Musk zatrhne fungování Tweetoshi, a proto se vývojáři přesunují na nový decentralizovaný protokol zvaný Nostr. Vzniká tedy nová aplikace Plebstr, která navenek působí velice podobně jako aplikace Tweetoshi, ale s tím rozdílem, že zde budou úplně nové možnosti, jak rozvíjet aplikaci. Pro více informací sledujte CEO projektu KryptoMatese.

Rollercoin

Zkráceně, Rollercoin je těžební simulátor, kde si v podstatě hrajete na těžaře kryptoměn z reálného světa. Vytvoříte si účet, začnete hrát minihry v podobě automatových her z 90 let a tím, jak plníte úkoly, získáváte herní tokeny. Za ty si pak kupujete těžební stroje (minery), které vám dávají určitý výpočetní výkon. Čím větší výkon tedy máte, tím větší odměnu za blok dostáváte. Odměny jsou distribuovány každých 10 minut (i bez nutnosti být aktivní hráč) a na výběr máte aktuálně 10 kryptoměn + 2 herní tokeny. 

Vytěžené kryptoměny si pak následně s určitým spodním limitem můžete odeslat k sobě do peněženky. Kompletní recenze na projekt je dost obsáhlá a zabrala by celý článek, každopádně vám v kostce řeknu, proč si myslím, že je Rollercoin zajímavý projekt.

Jednak protože je jejich byznys model udržitelný a poměrně sofistikovaný. Příjem je buď čistě z reklam, kterých vidíte na stránce více než je zdrávo. Dále z partnerských spoluprací, kdy můžete vyplňovat různé dotazníky a za to dostávat herní tokeny, nebo třeba tehdy, když se rozhodnete do hry vložit své kryptoměny a urychlit si tak postup při získávání většího výpočetního výkonu. To už samozřejmě dobrovolně obětujete své finance na úkor času, který byste jinak strávili hraním zmíněných miniher. Každopádně nemusíme si extra lámat hlavu s tím, kde vývojáři berou kryptoměny na vyplacení uživatelů.

Zkrátka se s námi dělí o odměny ze všech druhů příjmu, jelikož stránku navštíví miliony uživatelů denně. Ani si možná nedokážeme představit, jak rentabilní tento způsob může být. V podstatě se jedná o win-win situaci pro všechny. Pokud se ale ptáte, jestli se čas strávený pouze hraním vyplatí, odpověď bude spíš ne. Odměna pro hráče, kteří si výkon musí ,,odmakat” hraním je hrozně malá a bude vám trvat třeba půl roku až rok, než se dostanete na nějakou zajímavější hranici odměn. Každopádně pokud vidíte v Bitcoinu (nebo jiných kryptoměnách) velký potenciál do budoucna a nebudete přepočítávat odměny do korun, nejspíš oceníte jakékoliv jednotky kryptoměn navíc i touto formou. Ze začátku jsem byl také skeptický a nechtěl trávit příliš času touto aktivitou, každopádně jsem ve hře shledal jakýsi potenciál, kdy mi nevadí obětovat necelou hodinu denně (nemusí být v kuse samozřejmě).

Na druhou stranu se taky jednoho krásného dne může stát, že vývojáři zavřou krám a stránka dál nepoběží. Sice by tím šli sami proti sobě, ale pokud těmto modelům nevěříte, určitě zde neposílejte své kryptoměny a vyzkoušejte si pouze, jak rentabilní je pro vás play to earn model. 

Satoshihero

U Satoshihero se jedná o jednoduché online kasíno, které má svůj vlastní hrací token SXT. Ten je aplikovatelný pouze na jejich stránce. Pro ty, kteří by jej chtěli prodat někde na burze, nejde to. Jedná se sice o kasíno, ale určitě vás nechci nabádat, abyste zde hazardovali se svými prostředky, to vůbec ne. Zajímavé na této stránce jsou free spins na kole štěstí. Každou půl hodinu tak můžete vytočit tokeny SXT, kdy pokaždé nějakou sumu dostanete. Jak můžete vidět z obrázku, rozmezí je poměrně široké, ale nepočítejte s tím, že vysoké hodnoty příliš často uvidíte. Spíš výjimečně a kolo je tak naprogramované, aby jste dostali nejčastěji mezi 10-125 SXT. Jakmile těchto tokenů nasbíráte 30 tisíc, je možně je směnit do bitcoinu. 

Nabídka kryptoměn, které můžete směnit nebo vložit na svůj účet je dnes už poměrně široká, takže už nejde čistě o bitcoinové kasíno. 

Kde ale kasíno bere kryptoměny na vyplacení uživatelů? Je to kasíno, takže asi tušíte, že nakonec tato činnost zláká spousty hazardérů, kteří zde protočí svoje bitcoiny a nechají je ve prospěch vás…lidí, kteří budou točit pouze jednou za půl hodiny zdarma. Z nás, uživatelů, kteří využívají pouze free spins kasíno příliš nemá, snad jen data o aktivitě na jejich stránce. Jednoduše sází na to, že tam prostředky stejně necháte a ještě zde protočíte svoje. Dalším příjmem kasína jsou opět různé spolupráce a reklamy jelikož rozhraní stránky nabízí širokou paletu aktivit, za které můžete získat další tokeny. 

Freebitcoin

Freebitcoin je v podstatě obdoba kasína předchozího, ale s tím rozdílem, že stránka vypadá jak z 90. let, takže moc důvěryhodných dojmů nepředává. Každopádně Vás to nijak rozhodit nemusí, jelikož na funkčnost a kredibilitu stránky to vliv opravdu nemá. Dalším rozdílem je, že zde žádný kolo netočíte, ale losujete čísla.

Každou hodinu máte možnost vylosovat jedno číslo od 1-10 000, a na základě toho dostanete nějaké sats. Číselná řada je tedy dlouhá a zajímavé odměny se nachází teprve až když vylosujete číslo nad 9886. Jinak budete mít v 99% nejnižší odměnu 10 sats. Tato stránka je však oproti předchozímu méně výhodná a to díky postupně se snižujícím odměnám. Z 10 sats na začátku se po pár měsících dostanete na 3 sats, což už tak lákavé není. 

Každopádně zase se jedná o saty navíc, které nemusí být k zahození. Pak už je jen na vás, jak moc vám tato činnost přijde užitečná či zbytečná.

Poslední možnost zmíním jen okrajově, jelikož s ní nemám příliš osobních zkušenost a to proto, neboť už není tak zajímavá, jako první možnosti. Je tedy na vás, zda ji chcete vyzkoušet či nikoliv.

ZEBEDEE

Zebedee je souhrnný název pro aplikaci, kterou si stáhnete a můžete skrze ní hrát spoustu her, které vám přinesou pár sats za hraní. Hraní však zabírá hodně času a odměna ani není tak lákavá, co jsem zkoušel. Zajímavostí je třeba to, že lze hrát i Counter-strike a za to být nějak odměňován v bitcoinu. Zkuste, zhodnoťte a třeba vás něco zaujme. Nebudu zde rozepisovat jednotlivé hry, jelikož se jedná o primitivní hry z našich prvních telefonů na Sony Ericsonu. 

Jak vidíte, tak bitcoiny zdarma opravdu nejsou úplně zdarma. Určitě se ale vyplatí tyto možnosti vyzkoušet a vytřískat z nich něco málo než stránky zruší, protože bitcoin bude stát milion dolarů a jim se to nevyplatí. Ne dělám si srandu. Stát se to sice může, každopádně vy jednejte s rozvahou a rozhodně nepodlehněte hazardování se svými vlastními prostředky. To je vždy cesta do pekel.

Avatar Autor
Tomáš Rychtařík

Zapálenec do všeho, co se týče financí a investic. Chce zvyšovat finanční gramotnost a zároveň šířit osvětu divokého světa kryptoměn.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!