Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 49. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Začíná se vytvářet nový světový řád? Je tou nejmocnější centrální bankou na světě OPEC? Kartel sdružující země exportující ropu kontroluje přes 40 % světové produkce a přes 80 % známých rezerv. Jakékoliv omezení produkce tak výrazně ovlivňuje světovou ekonomiku a vyšší ceny ropy musí znamenat vyšší ceny pohonných hmot a také vyšší inflaci. Dobrovolné škrty OPEC tak výrazně ovliňují monetární politiku světových centrálních bank. Tento týden překvapila Saúdská Arábie a Rusko prodloužením svých škrtů až do prosince. Jak na to reagovaly trhy? A zvyšuje se pravděpodobnost recese? Co si o tom myslí americké banky?

Velkým výplachem prošly tento týden akcie společnosti Apple. Ty reagovaly na oznámení Číny, který zakázala vládním agenturám, aby jejich zaměstnanci používali telefony iPhone v rámci kyberbezpečnosti a snížení závislosti na západních technologiích. Pro Apple je Čína klíčovým trhem – nejen, že se zde vyrábí většina iPhonů, ale také asi pětina všech tržeb pochází právě z Číny. Apple navíc čeká klíčový týden, měli bychom se totiž dočkat představení nových telefonů iPhone 15. Co od nich očekáváte? A dostanou se akcie Apple na 200 dolarů nebo spíše poklesnou ke 150 dolarům?

Polsko jsme v Investičním Mementu ještě neřešili, vše je však jednou poprvé. Právě polská centrální banka může za výrazné oslabení české koruny. Že to nedává smysl? Mezi monetární politikou polské centrální banky a českého protějšku byly velké podobnosti. Obě centrální banky v rámci boje s vysokou inflací velmi rychle zvýšily úrokové sazby a ty taky držely po dlouhou dobu. Polská centrální banka se však tento týden odhodlala k významnému snížení úrokových sazeb a to i přes stále dvojcifernou inflaci. Podobný krok tak nyní trh očekává i od ČNB, která drží ještě vyšší sazby při nižší inflaci. Podlehne ČNB nátlaku trhu? A kam až může koruna oslabit? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!

Investiční memento #49 | Způsobí ropa světovou krizi?!

Avatar Autor
Petr Lajsek

Analytik finančních trhů, expert na ropu a pohonné hmoty. Ale také milovník memes z investičního světa a autor YouTube pořadu Investiční Memento.

Purple Trading

Široký výběr měnových párů, nízké spready a rychlá exekuce příkazů. To je Purple.

Hodnocení
Přečíst recenzi