Josef Zeman – DX analyst v DX Heroes

Poslední, co vývojář chce dělat, je číst si návod nebo čekat, až to nějak začne fungovat. Chce budovat, soustředit se na vlastní tvorbu, zkrátka přinášet hodnotu. Ať už jste jakákoli moderní firma, naprostou prioritou by měly být low code nástroje s jednoduchým a intuitivním přístupem a maximální integrací, se kterými budou mít vývojáři minimum práce. Hodí se to pro vývoj digitálních produktů, startupy, SaaS a další nezbytnosti dnešního byznysu. Klíčem je vlastní API, které firmě otevírá nové dveře na trh.

Než se pustíte do svého ukázkově integrovatelného produktu, musíte si ujasnit, zda nějakou API vůbec vaše firma potřebuje a zda to byznysově dává smysl. Všechny otázky, tedy od toho, kam by se váš produkt mohl integrovat, až po to, co by se mohlo integrovat do něj, směřují ke koncovému uživateli a co by to znamenalo pro něj. Nejde tedy o to, co všechno vy můžete aplikovat, ale co všechno může cílový zákazník využít. A tím je jak uživatel, tak vývojář.

V současné době jsou také velkým trendem tzv. low code/no code platformy, které lze nastavit mnoha způsoby a nevyžadují takřka žádné znalosti programování a kódování. Samozřejmě tu lze narazit na jisté limity, hlavně v případě velmi specifických potřeb produktu. I s tím se ale dá pracovat, pokud jsou vaše požadavky jednoduché a přímočaré.

Jednoduché a intuitivní. To je, oč tu běží

Nejdůležitějším faktorem je pochopit, že v moderním světě je vše propojené se vším. Maximální jednoduchost a intuitivnost hledají nejen zákazníci, ale také vývojáři, kteří s produktem pracují. Klíčem k úspěchu je tak nejprve odhadnout, co vaše firma potřebuje, vybrat to nejnutnější (rozuměj to, co zákazník opravdu využije) a pak to vypiplat do naprostého lesku. A právě na to jsou tu specialisté jako DX Heroes, kteří v celkovém chaosu najdou pro firmu správnou cestu.

V zásadě zde platí stejné pravidlo jako u jakéhokoli jiného produktu – je jedno, kolik máte funkcí, služeb a vychytávek. Pokud je komplikované se k nim dostat a produkt není dostatečně variabilní a přizpůsobivý, vyzní všechny ty výhody naprázdno. Ve výsledku je tak naprosto stěžejní, aby vyhrála kvalita nad kvantitou, a právě k tomu slouží precizně vymodelované API. Stačí už jediné. Dát vědět světu, že jej máte připravené k okamžitému použití.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!